İPUÇLARIM

Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz, Sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir?

Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz, Sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir?

Sivrisinekler tarafından sokulmuş, kaşıntı ve şişlikten şikayet ediyorsanız bu konumuz tam size göre. İpuçlarım.com okurları için benimde canımı çok yakan sivrisinek ısırmasını araştırdım.

Yaz ayların ortalarına geldiğimiz bu günlerde, sivrisinek saldırılarına çok mağdur kalıyoruz. Sivrisineklerden bizi uzak tutacak bir kaç bilgi paylaşayım.
Tabii ki ilk tercihimiz sinek kovucu ürünleri kullanmak olsun.

Yok, ben o tarz ürünleri daha zararlı olduğunu düşünüyorum derseniz bir iki tanede doğal ürün tavsiye edeyim.
Sivrisinekler bazı kokuları sevmez ve o kokular bulunduğu bölgelere pek gelmezler. Fesleğen ve reyhan gibi bazı bitkilerin kokularından uzak dururlar. Bu tarzdaki bitkileri evinin cam veya balkon bölgelerine yerleştirmeniz sizi sivrisinek saldırısından koruyabilirler.

Soğan ise benim kullandığım bir yöntem özellikle tatilde kumsal bölgelerinde geceleme gerektiğinde baş ucuma bir soğanı ikiye bölerek koyuyorum. Sabaha kadar rahat bir uyku çekiyorum lakin bu seferki sorun soğanın kokusu oluyor. Sivrisinek ısırığı acısını çekmekten ise o kokuya seve seve katlanırım.

Sivrisinek sokmasına ne iyi gelir?

Limon kolonyası sürmeniz kaşıntılarınızı bir nebzede olsa azaltacaktır. Lakin kaşıntılar gerçekten yüksek ise o zaman tıbbi destek şart. Özellikle hafif sivrisinek kaşıntıları için tavsiye edeceğim ilaç “antihistaminik” alerjik hastalıklara iyi gelen ilaç olacaktır. Egzama kremlerini de kullanabilirsiniz, bu tarz kremleri kızarıklık ve şişkinlik derecesi daha yüksek olan vakalar içindir. Orta derecedeki şişkinlik ve kızarıkta ise içerisinde kortikösteroid bulunduran ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sivrisinek ısırıkları için doğal yöntemler.

 • İlaç kullanımını sevmeyenler için bir kaç doğal sivrisinek ısırıklarından korunma yöntemi.
 • Kolonya sürmek sivrisinek sokmalarına karşı iyi bir savunma aracıdır.
 • Kaşıntının hafifletmesini sağlayacak baksa bir yöntem ise aspirin, bir aspirini biraz sulandırarak ezip şişen ve kaşınan bölgenize sürünüz.
 • Isırılmış bölgeyi soğuk suyla temizlemek iyi gelecektir, özellikle buz ile şişen bölgeye masaj yaparsanız kaşıntı hissini azaltacaktır.
 • Kendimde dememiş olduğum yöntemlerden biride diş macunu kaşınan bölgeye sürmektir. Malum her zaman yanımızda olan tatilde, plajda veya evde çok rahat ulaşabileceğimiz üründür.

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları anlatan konumuza bir göz atmanızda fayda vardır.

Sivrisinek ısırdığında hangi hastalıklar olabilir?

Sadece sivrisinek değil diğer sinek çeşitleri tarafından hasta kalma ihtimalimiz vardır. Uçan hayvanlar (sinek, karasinek, sivrisinek vs) daha önce uğradıkları bölgeden aldıkları çeşitli virüsleri bizlere bulaştırabilirler. Sivrisineklerin taşımış oldukları virüslerin basında sıtma mikrobu gelmektedir. Sıtma hastalığın dışında birçok hastalığında bulaşmasına sebep verdikleri biliniz. Başlıca; tifüs hastalığı, sarı humma, Afrika humması, dang humması sivrisinek tarafından bize bulaşacak hastalıklardandır.

Sivrisinek sokmalarına karşı bildiklerinizi lütfen bizle paylasiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Aysun Sirazlı dedi ki:

  Gerçekten bıktım bu sivrisinek ıstırmalarından dediğiniz önerileri özenle yapacağım bakalım işe yarayacakmı? Ama önerileriniz gerçekten çok faydalı olduğunu düşündüm yaptıktan sonra tekrar yorum yaparım.

 2. emek cilingir dedi ki:

  Isirinca çok sert bi şekilde şişiyor .neden acaba

 3. Recep dedi ki:

  Ziyoda ziyo ziyo 😀

 4. fatih dedi ki:

  kaşınan yere sirke sürün, şoklama gibi anında durun kaşınma %100 garanti ediyorum..

 5. şadiye dedi ki:

  kesinlikle tuzlu su tavsiye ederim.5 dk sonra kaşıntıdan eser yok.deneyin bana hak vereceksiniz

 6. evet dedi ki:

  Halis gül suyu sivri siklerden koruyo hem kokusu da guzel tavsiye ederim

 7. Mina Özdemir dedi ki:

  Bu sabah kalktığımda tam 9 yerimden Sivrisinek ısırmış bütün gün kaşıntıdan Öldüm resmen bacaklarım kan içinde kaldı. Kolonya ve diş macunu limon ve nane aromalarından dolayı canımı çok yakıyor değdiremiyorum yani o derece ilaç falan da hiç alamam şu anda bir çare yardım edin şu an bile feci kaşınıyor kıpkırmızı oldu bacaklarım çok ta acıyor iğrenç bir yanma hissi var

  1. asya dedi ki:

   56 yerimden ısırıldim oda sadece bir bacagim digerinj sayamadim köyde oldu ilac falan ise yaramiyo bacağım cok kotu ve iz kalacak.

  2. Hüseyin Pektaş dedi ki:

   O zaman önlem alacaksınız.
   Madem her şeye alerjiniz var. Sivrisinekleri kovucu önlemler alacaksınız.
   Geçmiş olsun. Neyse ki ülkemizde sıtma hastalığı taşıyan anofel cinsi sivrisinek yok.

 8. nis dedi ki:

  Sivrisineğe çaktım şu an sakat ama intikam aldı ısırdı beni ben de bocek ilaci yoktu kolonya sıktım ustune…. Az hareket ediyor ve bana yaklaşmıyor bile hayvan… Birazdan ölür mü acaba? ustune kolonya sıktım zehirlenirmi ki?

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Geçmiş olsun savaşı kim kazandı acaba merak ettim.

  2. Hüseyin Pektaş dedi ki:

   Gerçekten çok üzücü bir durum.
   Oysa ki tek amacı çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için bedenimizden 1 fırt (2-3 ml) kan almakta sadece.
   Yazık oldu…

 9. Medyum dedi ki:

  Kolanya sürüyorum hemen geçiyor.Mikraopları da öldürüyordur heralde.

 10. niğde evden eve nakliyat dedi ki:

  Sivrisinek mikrobları taşıyan ufak bir yaratıktır.Gerçekten yaz aylarında çok dikkatli olmamızda ayda var.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.