İPUÇLARIM

İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır?

İstiridye Mantarı Ne Zaman Toplanır?

Doğada ormanlık bölgelerde, sonbahar aylarında yağmur sonrasında ağaçların üzerinde oluşan ya da mantar üreticileri tarafında farklı yöntemlerle yetiştirilen istiridye mantarı için hasat zamanı, büyük önem taşımaktadır.

Bu mantarların ilk hasat zamanı, yetişme şekillerine göre değişmekte olmasına karşın, en az 21-28 gün olmak üzere 7-9 haftayı bulabilmektedir. İlk hasat 4-7 gün sürse de farklı dönemler halinde 40-45 gün devam etmektedir. 1. ve 2. toplamada verim oldukça yüksek olmaktadır. Daha sonraki toplamalarda ürün azalmaktadır.

Mantarlar 0-25 cm çap büyüklüğüne ulaştıklarında toplamak için uygun olmaktadır. Bu büyüklüğe ulaşan istiridye mantarı hasat edilmezse şapka ve sap uzaması hızla devam ederek şapkada çatlama ve yırtılmalara neden olmaktadır. Sap uzamaya devam ettikçe, şapkanın kenarları gri renk almakta ve dışa doğru kıvrılmalar oluşmaktadır. Bu da ürünün kalitesini azaltmaktadır.

Doğada ise bu mantarlar için en uygun toplama zamanı, güneşli günlerde, sabah çiyinin kaybolduğu zamandan öğlen ortasına kadar olan süredir. Ayrıca kuru havada mantar toplamak kişinin işini kolaylaştırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.