Karıncalardan Kurtulma Yolları

Evimizin çeşitli bölgelerinden çıkan karıncalar sizi rahatsız etmeye mi başladı? Küçük çalışkan canlılar olan karıncalardan kurtulmak gayet kolay ve basittir. Karıncalar insana direk zarar verebilecek canlılar değildir. Bize verecekleri zarar yiyeceklerimize ve eşyalarımıza olacaktır.

Bu yazımızda karıncalardan kurtulmak için doğal yöntemler ile karıncaya zarar vermeden kurtulma yolu dışında, ipuçlarım tavsiye etmese bile karınca ilacı ile karıncaya çözüm yollarından bahsettik.

Karıncalardan nasıl kurtulurum sorusunun yanıtına geçmeden önce karıncalar hakkında küçük bir bilgi paylaşalım. Karıncalar tam sayıları bilinmemekle birlikte yaklaşık 8800 ayrı türü olduğu bilinir.Karınca diğer bir adıyla “hymenoptera” kanatlı bir canlı (böcek) türüdür.

Ebatları 2mm ile 4mm arasında fark gösterebilirler ve değişik renklerde olabilirler. Küçüklüğümüzden bu yana “  karınca berekettir ” lafını çok duymuşuzdur, bereketi temsil eden karıncalar bizi genelde rahatsız edecektir.

Doğal yöntemlerle karıncalardan kurtulma

Karınca neye gelmez soruna yanıt arayanlar için tavsiyem; kahve telvesi, tarcın, narenciye kabukları gibi doğal ürünleri kullanarak karıncaların yuvalarına gelmelerini engellemektir. Bu doğal yöntemler ile karınca nasıl uzaklaştırılır sorusununda cevabı olarak faydalanmanız mümkündür.

  • Kahve telvesi; faydaları saymakla bitmez, bir faydası da karıncalardan kurtulmaktır. Kahve telvesini karıncaların yoğun olarak çıktıkları (yuvaları) bölgeye dökünüz. Bir kaç gün içinde karıncalar evinizi ve sizi terk edecektir.
  • Tarcın; karıncaların yuvalarına veya geçtikleri yollara az miktarda öğütülmüş tarcın serpiştiriniz.
  • Su, beyaz sirke ve bulaşık sabunu; 2 bardak suyumuzun içerisine az miktar beyaz sirkemizi ekleyelim, 2-3 kasıkta bulaşık sabunumuzu ekleyip karıştıralım. Diğer yöntemlerde yaptığımız gibi karınca yuvalarına bu karışımı dökelim.
  • Bebek pudrası; bebek pudramızı karıncaların geçtikleri yol güzergâhlarına dökünüz. Pudranın vereceği koku yüzünden karıncalar yönlerini bulamayacak ve yuvalarına dönemeyeceklerdir.
  • Narenciye kabukları: narenciye kabuğu olarak limon kabuğu kullanalım, limon kabuklarını mikserde küçük parçacıklar olana kadar parçalayınız ve karınca yuvasına dökünüz.

Karıncaların gitmesi için dua ederek karıncaları öldürmeden uzaklaştırma imkanı olduğu bildirilmiştir.
Dua olarak “üç İhlas, Felak ve Nas” surelerini bir kağıda yazdıkları ve ardından da “Neml suresinin 18. ayetinde yer alan “ya eyyuhe’n-nemlu’dhulû mesakinekum = Ey karıncalar, yuvalarınıza giriniz!” cümlesini okuduğunu ve karıncaların evi terk ettiği bildirilmiştir.

Karınca istilasından ilaçla kurtulma (KESİN ÇÖZÜM)

karincalara-kesin-cozum
Arkadaşlar bereketin temsilcisi olan karıncaları öldürmeyi kimse istemez. Lakin bizi öğle bir duruma soktukları oluyor ki onların kökünü kazımak isteriz. İpuçlarım olarak canlıları öldürmeyi tavsif etmiyoruz. Ama gerçekten başka şansınız kalmadıysa size Bayer ilaç firmasının ürettiği karıncaları kesinlikle yok eden, en etkili karınca ilacını tavsiye ederim.

Ünlü alış veriş sitelerinden Bayer blattanex karınca granulu adlı ilaca ulaşabilirsiniz. Hepsiburada sitesinde şuan 13,99 TL + kargo bedeli. Dediğim gibi bu ilaç kesinlikle karınca sorunuza çözüm olacaktır. Bu ilaç sayesinde bir gün içinde karınca sorunuz kesinlikle bitecektir.

Misafirlerimizden gelen öneriler;

Sayın Gül Hanım demiş ki; Gül hanım karıncaların öldürülmesine karşı olduğu için bizlerle %100 işe yaradığını belirtiği doğal bir yöntemi paylaştı.

  1. Karıncaların bulunduğu bölgeye karbonat yada kabartma tozu koyarsanız karıncalar o bölgeyi terk edecektir.
  2. Bir limonu ortadan ikiye kesip, tek yarım kısmını dört eşit parça halinde kesin. Çeyrek dilim haline gelen limonların üzerine kuru nane serpin. Karıncaların çok çıktıkları bölgelere limonları yerleştirin. Karıncalar o bölgeden uzaklaşacaktır.

Özden Hanım demiş ki; Biz karıncalardan kurtulmak için şu yöntemi denedik ve başarılı olduk. Olur da denemek isteyen varsa aşağıdakilerini uygulayabilirler. Yardımım olursa sevinirim.

  • Limonu 4 eşit parçaya böldük ( Ortadan ikiye böldük. Bölünenleri de tekrar ortadan ikiye böldük.)
  • Çeyrek limon parçasının üstüne 1 tutam karanfil döktük.
  • Birinci karanfilli limon parçasını yuvalarının önüne diğerlerini ise geçtiği yollara ve gittikleri yere koyduk. Bir daha da karınca görmedik. Tabi bunu yapınca aniden gitmiyorlar. 3-4 gün uyguladık.

Basri bey, karıncaları bu şekilde kaçırmış

Sel gibi aktılar tam 3 ay boyunca. Arkadaşlar, gerçekten işe yarayan şeyler:

1- Parfüm
2- Pudra
3- Sinek kovar sprey (Vücuda sürülenden – Off)

Bunları üstlerine değil , yoklarken girip çıktıkları yerlerin ağızlarına (kaçırma – caydırma amaçlı). (Ki Off sprey de üzerlerine gelirse öldürüyor)

Diğerleri ya hiç ya da 1 günlüğüne.. Herşeyi denedim: Nane, Tarçın, Kahve, Karbonat, Karanfil, Tuz, Tuzlu ve Karb. su ile silip bırakmak, Çeşitli deterjan – arap sab. , çamşr suyu ve parfümlü yer temizleyiciler ile silip bırakmak, Limon – Portakal kabukları, Limon Yağı, Port. Yağı, Vazelin. Hele ki tarçın marçın limon kab. üzerinden geçiyorlar boşuna vakit kaybı ve ortalık rezalet oluyor…

Yalnız kokulu olanları yuva içine bir şekilde (burun damlalığı, enjektör, ince uçlu sprey vb.) uzatıp da damlatmayı başarırsanız o zaman tabii içerisi onlar için durulmaz olduğundan yeni yuva aramak zorunda kalıyorlar, başarılı olabiliyor, yoksa diğer geçtiği yerlere sıkmakla 2 gün yok, 3. gün başka yerden trafik devam..

Kısacası, kokulu olanlara gıcık kaptıkları kesin ve en etkilisi kesinlikle parfüm. 3 şişe parfüm bitirdim sırf öldürmemek için ve ancak -en sonunda- yuva etraflarına bolca pudra dökerek çembere alınca taşınmak zorunda kaldılar.

Fakat maalesef süpürmek zorunda kaldım (kimse kızmasın, tam 3 ay boyunca bunu yapmamak için bunca şeyle uğraştım zaten) Ki neredeyse 90 gün hem sabah kalkınca hem gece 4’te (devir ayarını düşürerek gürültü bakımından) belki toplam 180 defa .. Düşünün ki sanki hergün hiç süpürmemişsiniz gibi..

Kısacası, insanı zorla kötü etmeden bırakmıyorlar. Evet, tabii ki her evde birkaç tane böcek, karınca, minik örümcek olsun, onlara dokunduğumuz da yok ve seviyoruz tersine, hatta olmazsa tuhaf ve kötü -ki o ev fazla zehirli demektir- Fakat mübarekler yüzsüz, 7 sülale yerleşmeye kalkıyorlar kardeşim..

Neyse, belki okuyanların işine yarar.

(Not: Her yerde yorumlarda “pudra öldürüyor, yapmayın” dendiği için onca zaman sonuna kadar yapmadım fakat öldürdüğüne hiç rastlamadım, ama mesela karbonat ve tuzu çöl gibi serpseniz bile üzerinden geçerken, pudraya gelince çok ince bir şerit bile olsa geri dönüyor çakallar :) )

125 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.