Karasinek Nasıl Kovulur

Karasinek Nasıl Kovulur

Yaz ayları başladı, gene evi karasinekler basmaya başladı. Bu makalemiz sayesinde karasinekleri daha iyi tanıyacak ve müdahale yapabileceksiniz. Karasinek nasıl kovulur yazımız, karasinekten kurtulma yollarından tutun onların sevmediği doğan ürünler ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında birçok bilgi içermektedir.

Karasineğin dışında yaz aylarında sivri sinekler ve küçük meyve sinekleri de sorun çıkaran canlılardır. Sivrisinekten korunma yollarını anlatan konumuz ve küçük meyve sinekleri için tuzak yapımı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Karasinek hakkında kısa bilgiler

Karasinek nedir? Latince adı musca domestica olan karasinekler 5-8 mm uzunluğunda koyu gri ve siyah renklerde olan uçabilen bir sinek türüdür. Göğüs kafeslerinde dört şerit bulunur. Karasinekler bütün uçabilen böcekler içerisinde en yüksek uçuş kabiliyetine sahip türdür. Sıcak ve aydınlığı çok severler. En çok çamurlu ve pis kokulu bataklık gibi alanlarda bulunurlar. Karasinekler larvaları için uygun sıcaklık ve nemli ortamı bulduklarında kuluçkaya yatarlar.

Karasinek nerelere yumurtlar? Yumurtalarını çöplüklere, dışkılara ve nemli bölgelere bırakırlar. Çok çabuk ürerler. Bir larva ortalama 7-8 günde bir sinek olarak uçmaya başlayabilir. Sıcaklığa bağlı olarak yaklaşık bir ay yaşarlar.

Kara sinek yılda kaç defa yumurtlar? Yılda 8-10 kere yumurtlarlar. Bir senede yaklaşık 250 milyar sinek oluşabilir. Yerleşim bölgelerinde yaşayan sineklerin yüzde doksanını karasinekler oluşturur.

Karasinek nerede olur? İnsanların yaşadığı her türlü iklim bölgesinde sıcak ve ya soğuk havada yaşayabilirler ve kuşkusuz insanların yaşam kalitesini düşürürler. İç mekânlarda tavanlarda, duvarlarda bulunurlar. Dış mekânlarda ise bitkilerin, toprağın, çöplerin üzerinde dururlar.

Karasinekler uçuş için büyük efor sarf ettiklerinden vücutlarındaki şeker oranında düşüş görülür. Bu yüzden uçuş esnasında koku alıcılarıyla besinlerin yerini bulmaya çalışırlar. Karasineğin ağzında 2 adet tüpçük bulunur, tüpçüklerden biriyle besinlerini emer, diğeriyle ise içinde enzimler olan tükürüğünü salgılar. Besinler ne kadar şekerli ise o kadar çok emerler.

Yağları da karbonhidratları ve proteinleri de çok kolaylıkla sindirirler. Katı olan besinleri de çok severler ve sindirebilmek için fazlasıyla tükürük salgılarlar. Yiyeceklerin üzerine dışkılarıyla beraber bolca da tükürük bırakırlar. Şekeri çok seven karasinekler bu gıdayı almak için meyve sebzelerin üzerine konarlar. Bu yüzden aldığımız bu yiyecekleri iyice yıkamadan asla tüketmemeliyiz. Karasinekler besinlerin yanı sıra çöp artıklarıyla da beslenirler.

Karasinek ne hastalığı yapar? Karasinekler milyonlarca bakteri taşırlar. Belli başlı hastalıklara sebep olurlar. Tüberküloz, tifo, dizanteri, çocuk felci, verem, ishal, gıda zehirlenmeleri ve kolera gibi karasinek ile bulaşan hastalıklara sebep olan yüzlerce mikrobu taşırlar. Bu mikropları çöpler, dışkılar ve çürümekte olan maddelerle beslendikleri sırada toplarlar. Dokundukları her şeye bu mikropları bulaştırabilirler.

Karasinekler insanları ısırarak bu mikropları bulaştırırlar. Bir diğer yöntem ise lastik olan su torbalarını kullanmaktır. Bu etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Su dolu bir plastik torba kapı veya pencere önlerine yerleştirilir. Karasineklerin içeri girmesi engellenir. Karasineklerin göz yapısından dolayı içi su dolu olan bu poşetler örümcek olarak algılanır yani suyun yansıması sineklerde bir göz illüzyonu yaratır.

Doğal olarak karasinek kaçırma yolları

Karasinekler insan sağlığını tehdit eden küçük canlılarıdır. Kara sineklerden kurtulmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Özellikle doğal yöntemler, karasinekle mücadele yöntemlerin başında gelmektir.

Karasinek neye gelmez? Karasinekler uçarken vücutlarında şeker oranı düştüğünden dolayı yönlerini koku alıcıları sayesinde bulan canlılardır. Bu nedenle onların sevmediği kokuları kullanırsak oralara gelmezler.

karasinek kovucu

Peki karasinek hangi kokuya gelmez?

Elma sirkesi kokusuyla dikkatlerini çeken bir üründür. Elma sirkesini ısıtıp bir kavanoza koyarak sineklerin içine dolmasını sağlayabiliriz.

Karanfilin kokusu ise sinekler tarafından sevilmeyen bir kokudur. Karanfili kullanarak ortamdan karasinekleri uzaklaştırabiliriz.

Ayrıca fesleğen, nane, defne gibi bizim kokusunu çok sevdiğimiz bitkiler karasinekler tarafından sevilmemektedir.

Limon yağından yapılan bir sprey de evin giriş yerlerine sıkılarak sineklerin girmesi engellenebilir.

Lavanta, sedir ağacı ve okaliptüs kokularını da sevmezler.

Evde karasinek tuzağı nasıl yapılır?

Karasinek tuzağı olarak sinek yakalayıcı şeritler yapabiliriz. Bu şeritleri yapmak için gerekli malzemeler ise şunlar:

  • Çeyrek fincan şeker
  • Yarım fincan mısır şurubu
  • Kâğıt, iplik ve makas

Kâğıt 2 cm genişliğinde şeritler halinde kesilir. Her bir şeridin üzerine bir delik açılır ve iplik geçirilir. Bir kapta şeker ve mısır şurubu karıştırılır. Hazırlanan karışım bütün şeritlerin ön yüzeyine sürülür. Karasinekler şekeri çok sevdiği için kokusuna gelecek ve bu şeritlere yapışacaktır.

Kara sinekten korunma

Evde çok karasinek var ise mutlaka tedbir alınmalı ve üreme ortamlarını yok etmeniz gerekir. Çöp kutularının ağızlarının kapalı tutulması, evlerin girişlerinde sineğin geçmesini engelleyici tel örgü, tül perde gibi yöntemlerin kullanılması, çöplerin sık sık toplanması, temizliğe önem verilmesi alınabilecek tedbirlerdir.

Tüm bu önlemler yetersiz kaldığında kimyasal yöntemlere başvurmak gerekir. İlaçlama yöntemiyle karasineklerin doğrudan beslenme, dinlenme ve üreme alanları hedef alınır. Dış alanlarda çalılıklar, sazlıklar, bataklıklar hedef alınırken, iç mekânlarda özellikle geceleri toplandıkları tavanlar ve köşeleri ilaçlanır. Karasineklerin beslenme ve üreme yerleri sık sık değişir bu sebeple bir kere ilaçlama ile kalıcı çözüm sağlanamaz. Sık sık karasinek ilacı ile ilaçlama yapmak gerekebilir.

Birde karasinek kovucu sesler varmış. İnternetten biraz araştırdım. Sinek kovucu sesi youtube gibi internet sitelerinden bulabilirsiniz. Ben denedim pek işe yaradığını söyleyemeyeceğim. Lakin deneyip işe yaradığını söyleyen bir çok yorum okudum, belki karasinek kovucu ses sizde işe yarayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder