Türk Düğümü Bilezik Nasıl Yapılır?

Türk Düğümü Bilezik Nasıl Yapılır?

Türk düğümü bileziği hazırlamanız için ihtiyacınız olan tek şey aslında ince uzun ve temiz bir halattan başka bir şey değildir.

Fakat elbette ince halatın yanı sıra bir tane makas ve evde varsa birazda uhu ya da yapıştırıcı da bu bileziği hazırlamanızda yardımcı birer malzeme olabilir.

Türk Düğümü Bilezik

Türk düğümü bileziği hazırlamak için ince halatı bileğinize geçirin. Fakat halatı istediğiniz anda çıkartabilmek için de halayın bileğinize kolaylıkla takılıp çıkartılabilecek kadar bol yani geniş olmasına özen gösterin. Çünkü bileziğin herhangi bir açma ya da kapama halkası olmayacak. Bu yüzden bileziğin büyüklüğünü ayarlamanız çok önemli.

turk dugumu bilezik 1Türk düğümü bileziği hazırlamaya başlarken ince halatı kısa ucu yukarıya gelecek şekilde elinize yukarıdaki gibi ikiye katlayarak geçirin.

turk dugumu bilezik 2Sonra uzun olan halatın ucunu bir defa daha elinizden dolayın ve iki halatın arasından geçirerek sol tarafa doğru atın.

turk dugumu bilezik 3Daha sonra sol tarafta sarılı duran halatı sağ parmağınız ile çekip sol taraftaki halatın üzerine getirin.

turk dugumu bilezik 4Sonra uzun olan ve daha önce sol tarafa attığınız halatı biraz önce oluşturduğunuz boşluğun içinden çekin ve uzun ipi sağ tarafa doğru atın.

turk dugumu bilezik 5Sağ tarafa attığınız uzun ipi alın ve bu defa aşağı tarafta iki halatında doğal olarak meydana getirdiği boşluktan geçirin ve uzun halatı sol tarafa atın.

Eğer ileride 2 tur değil3 tur boyunca ipi dolamak istiyorsanız yani ince değil de kalın bir bilezik hazırlamak istiyorsanız uzun ipi çekerken iplerin daralmamasına ve sürekli olarak gevşek kalmalarına özen gösterin.

turk dugumu bilezik 6Aynı şekilde uzun ince halatı bir sağa bir sola iki halatın içinden atarak tam tur halat örmeye devam edin.

turk dugumu bilezik 7Tam tur halat örmeyi tamamladığınızda bu sefer uzun olan halatı takip ederek bir sıra daha aynı şekilde halatı örün.

turk dugumu bilezik 8Eğer bileziğinizin bu kadar ince olmasını istiyorsanız o zaman hiçbir şey yapmadan bileziğin her iki ucundaki halatları birleştirip sıkıca bir düğüm attıktan sonra düğümlerin fazlalığını kesip her bir düğüm ipinin ucuna da biraz yapıştırıcı sürüp bileziği tamamlayabilirsiniz.

Eğer daha kalın bir bilezik hazırlamak istiyorsanız o zaman bir sıra daha aynı şekilde halatı örmeye devam edin.

En iyi Türk düğümü bilezik kalın bir şekilde halatın örülmesi ile ortaya çıkan bileziktir. Bu yüzden en az 3 tam tur halatı örmeniz çok daha şık bir bileziğe sahip olmanızı sağlayacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder