İPUÇLARIM

Gebelikte Hangi Periyotlarla Doktora Gidilir?

Gebelikte Hangi Periyotlarla Doktora Gidilir?

Adet günü en az 10 gün geçmiş ise ve idrar testi de pozitif olarak sonuç verdi ise yani gebe kaldığınız kesinleşmiş ise ilk doktor ziyareti de hemen geciktirilmeden yapılmalıdır. Bu ilk ziyaretin ardına doktora bebeğinizin durumunun gözlemlenebilmesi için 2 hafta sonrasında ikinci defa doktora gidilmelidir.

Bu ikinci ziyaretin ardına eğer her şey kontrol altında ise yani hem sizin hem de bebeğinizin sağlık durumunda bir sorun yok ise 32. hafta tamamlanana dek en az ayda 1 defa olmak üzere ve düzenli bir şekilde doktor kontrolü kesinlikle aksatılmamalıdır.

• Bundan sonra 28 ile 36. Haftalar arasında 14 günde bir doktor ziyaretine gidilmesi gereklidir.
• Gebeliğin 36. Haftası itibari ile her 7 günde bir doktor kontrolü kesinlikle aksatılmamalıdır.
• Gebeliğin 42. Haftası itibari ile gebe mutlaka her 3 günde bir hem kendi durumu hem de bebeğinin sağlığını garantilemek için doktora gitmelidir.

Gebelik döneminde doktor kontrollerinin aksatılmadan düzenli bir şekilde takip edilerek her kontrole zamanında gidilmesi hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Doktor kontrolleri sadece hem anne hem de bebeğin sağlık durumunu kontrol altına almak değil bebeğin cinsiyetinin de bilinmesi ve hem anne hem de babanın bebeğe hazırlanması için önemlidir.

Ayrıca düzenli yapılan doktor kontrollerinde gebeliğin hem anne hem de bebek için herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı anlaşılmaktadır. Doktor bu kontroller sırasında bebeğin gelişimini an be an düzenli bir şekilde gözlemlerken gebeliğin anne üzerindeki etkilerini de takip edebilmektedir.

Düzenli yapılan gebelik muayeneleri sırasında bebeğin doğum sonrasında yaşayabileceği sağlık sorunları ya da yaşayabileceği ciddi hastalıklarda henüz bebek dünyaya gelmeden doktor kontrolü altına alınarak hem bebek hem de anne için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

Doktor kontrollerinin sadece düzenli olarak yapılması değil, mümkünse aynı doktor tarafından yapılması da çok önemlidir. Çünkü her seferinde başka bir doktora gidip sorunları yeni baştan anlatmak ve incelemek için vakit kaybetmek yerine, gebelik süresince aynı doktora gidip doktorun hem annenin hem de bebeğin sağlık durumunu yakından bilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.