Koli Bandından El Çantası Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Koli Bandından El Çantası Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Sadece koli bantlarını kullanarak kendinize birbirinden şık el çantaları hazırlamak ister misiniz? O halde hiç lafı uzatmadan bu muhteşem projeye başlayalım.

Gerekli Malzemeler
Renkli ya da desenli koli bantları, cetvel, kalem, makas ya da maket bıçağı ve temiz bir torbaya ihtiyacınız var.

Koli Bandından El Çantası Yapımı

el cantasi 1Model 1: İlk önce el çantanızın ne kadar büyük olmasını istediğinizi tespit edin ve çanta ölçünüzü cetvel ile torbanın üzerine çizin. Elbette bundan önce torbanın yan kısımlarını kesip torbayı ikiye ayırmayı unutmayın.

Bu ölçüyü torbanın üzerine çizerken torbanın ikiye katlanması gerektiğini ve ikiye katlandığı zaman da her iki tarafında aynı ölçülerde olması gerektiğini göz önünde bulundurun.

el cantasi 2Ölçümü yaparken en az 8 cm kadar fazlalık bırakmayı ihmal etmeyin.

el cantasi 3Torbanın üzerine aldığınız ölçüler doğrultusunda torbayı olabildiğince düzgün bir şekilde maket bıçağı ya da makas yardımı ile kesin.

el cantasi 4Unutmayın torbayı ikiye katladığınız zaman torbanın orta kısmı çantanızın orta kısmı haline gelecektir.

Ayrıca eğer farklı desenler uygulamak isterseniz torbanın hangi kısmının ön hangi kısmının arka kısım olduğunu torbanın üzerine yazabilirsiniz.

el cantasi 5İsterseniz sadece bir renkte isterseniz de rengârenk bir şekilde renkli koli bantlarını yatay bir biçimde 1 cm hepsi üst üste gelecek şekilde torbaya yapıştırın.

Elbette isterseniz dikey ya da hatta zigzag şeklinde dahi koli bantlarını torbaya yapıştırabilirsiniz.

el cantasi 6Torbanın bir yüzü tamamen isteğinize uygun bir şekilde bant ila kaplandığı zaman torbayı diğer tarafa çevirin ve dışa sarkan tüm ekstra bantları makas ile kırpın.

el cantasi 7Torbanın diğer tarafını da istediğiniz şekilde yine 1 cm bantlar üst üste gelecek şekilde torbaya yapıştırın.

Tüm torbayı kapladıktan sonra torbayı diğer tarafa çevirip fazla olan bant uçlarını düzgün bir şekilde makas ile kırpmayı unutmayın.

Şimdi gelin isterseniz biraz daha zor olan ama çok daha sağlam ve dikkat çeken farklı bir çanta daha hazırlayalım.

el cantasi 8Model 2: Kesme tahtasının üstüne ya da çizilmesi sonucunda sorun çıkmayacak bir yüzey üzerine istediğiniz kalınlığa ulaşana dek koli bantlarını yapıştırın. Ama bu sefere 1 cm içte kalacak şekilde değil sadece yan yana koli bantlarını yapıştırın.

el cantasi 9Daha sonar her bir koli bandını ortadan uzunlamasına bir şekilde maket bıçağı ile ikiye kesin.

el cantasi 10Sonrasında farklı renkte olan bir koli bandını yapıştırın ve onu da uzunlamasına ortadan ikiye maket bıçağı ile kesin.

el cantasi 11İkiye kestiğiniz bu koli bandını asıl koli bantlarının en üstüne yatay olarak yapıştırın.

el cantasi 12Yapıştırmış olduğunuz farklı renkte olan bandın üzerine asıl yapışık olan ve yine ortadan uzunlamasına kestiğiniz bantları tek tek ama yavaş ve dikkatli bir şekilde ayırmaya başlayın.

el cantasi 13Sonrasında isterseniz diğer renkten ya da başka bir renkten olan koli bandını yine yatay bir şekilde ayırdığınız bantların en üstüne yapıştırın.

el cantasi 14Daha sonra ana bantları yenide bu yeni bandın üzerine yapıştırmaya başlayın.

el cantasi 15Şimdi her bir ikinci sırada olan koli bandını alın ve üstteki bantların üzerine daha önce olduğu gibi çekin. Ama bu sefer hepsini değil 2, 4, 6, 8’inci sıradakileri yukarı çekin. Yani her bir sonraki değil iki sonrakini aynı hasır örgü yapar gibi.

el cantasi 16Yukarıda da gördüğünüz gibi satranç tahtasını andıran şekli çantanızın büyüklüğü ve uzunluğu doğrultusunda örmeye devam edin.

el cantasi 17Çantanızı istediğiniz ölçüde ördükten sonra kenarlarında kalan bant artıklarını dikkatli bir şekilde kesin.

el cantasi 18Fazla olan koli bantlarını da kestikten sonra çantayı diğer tarafa çevirin ve iç kısmını oluşturacağınız koli bantları ile 1 cm içe gelecek şekilde tüm çanta yüzeyini bantlayın.

Bantlama tamamlandıktan sonra mutlaka kenarlarda kalan kırpıntıları kesip temizlemeyi unutmayın.

el cantasi 19Çantaları Tamamlama: İstediğiniz modeli hazırladıktan sonra sırada çantaları birleştirmeye geldi. Bunun için çantayı ikiye katlayın ve uygun olan koli bandı rengini göz önünde bulundurarak yan taraflarını ortalayarak koli bantlarını yanlara yapıştırın.

Yan taraflara koli bantlarını yapıştırdıktan sonra mutlaka fazla olan bantları kesip temizlemeyi ihmal etmeyin.

el cantasi 20Çantaların alt kenarlarını oluşturmak için alt yan taraflardan çantaların kenarlarını içe doğru bastırın ve çantanın iç kısmında çıkacak olan dış taraftan bastırdığınız parçayı çantanın iç kısmından düzeltin ve şeklin korunması içinde çantaya dış taraftan yine aynı ya da farklı renkte birer koli bandını her iki alt tarafa da yapıştırın.

el cantasi 22Çantanın ağız kısmını belirtmek amacı ile birer tane dörtte üç uzunluğunda koli bandını da çantanın her iki ağız bölgesine düzgün bir şekilde yapıştırın.

el cantasi 21Daha sonra çantaya birer tane kol yapmak için koli bandını uzunca kesin ve kestiğiniz bandın yapışkan kısımları iç taraflara gelecek şekilde bandı ikiye katlayın ve hazırladığınız bu banttan şeridi ya da kemeri çantanızın ağız kısmına başka koli bantları yardımı ile iyice sağlam bir şekilde yapıştırın.

Bir ucu çantanın dörtte birine diğer ucu da yine diğer taraftaki dörtte birine gelecek şekilde ve her iki kol da aynı hizalarda olacak şekilde çanta kollarını çantaya eklemeye özen gösterin.

Aynı işlemi tekrar ederek ikinci çanta kolunu da hazırlayın ve bu kolu da çantanın diğer ağız tarafına aynı şekilde yapıştırın.

Hazırlamış olduğunuz koli bandı çantalarınıza isterseniz iç ya da dış kısımlarına birer tane de koli bandından cep yaparak bozuk para ya da anahtar veya cep telefonunuzu taşıyabilecek gözler ekleyebilirsiniz.

Bunun dışında eğer isterseniz hazır her şey koli bandından yapılmışken el çantanızın üzerini koli bandından kelebek takı nasıl yapılır isimli çalışmamızdaki adımları takip ederek şık birer kelebek ile süsleyebilirsiniz.

Bunun dışında hazırlamış olduğunuz bu çantanın %100 su geçirmez olduğunu ve eğer yapıştırmaları düzgün yaparsanız uzun bir süre boyunca hem şık bir el çantası olarak isterseniz de şık bir hediye paketi çantası olarak kullanabileceğinizi söylemek isteriz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder