Emziren Anne Alkol Kullanabilir mi?

Emziren Anne Alkol Kullanabilir mi?

Emziren annelerin ne alkol ne de sigara ya da tütün ürünlerini bebeklerini emzirdikleri süre boyunca kullanmaları doğru değildir.

Çünkü hem alkol hem sigara hem de tütün ürünleri anne sütüne karışır ve bu yüzden de bu maddeler ile zehirlenmiş olan sütü içen bebekler normalden çok daha zayıf olurlar ve karaciğerleri de yeterli oranda gelişmeyebilir.

Emzirme döneminde alkol kullanımı sonucu hem bebeğin beslenmesi hem de bebeğin uyku düzeni bozulabilir.

Alkol emzirme sonrasındaki 4 saat içerisinde anne sütüne karışır ve bu durumda bebeğin olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar.

Alkol ile etkilenen sütü içen bebekler yukarıda saydığımız durumların haricinde birde uyuşuk bir görünüme sahip olurlar ve uykuları da diğer bebeklere göre çok daha kısa sürer.

Alkolün karışmış olduğu anne sütü aynı zamanda bebeğin gelişimini de olumsuz bir yönde etkilemektedir.

Alkol Alan Anneler Nasıl Emzirmelidirler?

Emziren annelerin asla ve asla alkol almaması gerektiğini en başta hatırlatmak isteriz.

Ama buna rağmen alkol annelerin mutlaka bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekir.
İlk olarak alkol alımı sonrasında hemen bebek emzirilmemelidir. Bebeği emzirmek için alkol alımının sonrasında en az 3 saat kadar beklenmelidir. Çünkü insan vücudu en az 3 saat kadar sonra kendini alkolden temizler. Bunun dışında alkol alımı da aşırı bir şekilde yapılmamalıdır.

Alkol alımı sonrasında annenin kanındaki alkol oranı ile anne sütündeki alkol oranı ortalama olarak 30 ila 90 dakika arasında en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu yüzden de alkol alımı sonrasında bebek hemen emzirilmeden en az 3 saat boyunca beklenmelidir.
Anne alkol almak isterse mutlaka bebeğinin uyuduğu zamanları alkol almak için tercih etmelidir.

Alkol konusunda diğer bir yöntem ise alkol almadan hemen önce annenin kendi sütünü sağması ve sütünü biberon ile bebeğine vermesidir. Bunların dışında da içtiğiniz içkinin içerisine bir miktar da olsa su karıştırmak alkolün etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın!
Halk arasındaki bir kanıya göre biranın anne sütünü artırdığı söylense de bu kesinlikle doğru değildir.
Bira alkollü bir içecektir ve aynı diğer alkollü içecekler gibi anne sütüne zarar verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder