İPUÇLARIM

Bebeklerde Öksürüğe Ve Balgama Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ve Balgama Ne İyi Gelir?

NEDENLERİ;

Öksürük, solunum yolları veya boğazın tahriş olması ya da soluk borusuna yabancı bir madde kaçması sonucu ortaya çıkabilir. Kulak enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları, alerji, burun tıkanıklığı (burundaki sümüğün boğazın arkasına akması) veya çocuğun yanında sigara içilmesi de tahrişe ve balgama neden olabilir.

NELER YAPILABİLİR?

Öksürürken çocuğu yüzükoyun yatırıp, sırtına hafifçe vurmak balgamın kolay çıkmasını sağlar. Balgamlı öksürüklerde, öksürüğü geçirmekten çok balgamın atılması önemlidir.

Çocuğun dik, yüzükoyun veya yan yatması burunda biriken sümüğün boğazın arkasına kayarak balgam yapmasını ve öksürüğü engeller.

Çocuğun yattığı odanın çok kuru olmaması gerekir. Odanın kuruluğu solunum yollarının kuruyup tahriş olmasına neden olabilir. Odaya kaynayan su koyarak odanın nem dengesi sağlanırsa öksürük önlenebilir.

Yatmadan önce çocuğa ılık şeyler içirmek ve gün içinde tüketilen bol su balgamın kolay atılmasını ve boğazın yumuşamasını sağlar.
Bir yaşından büyük çocuklara ıhlamur çayı verilebilir. Ihlamur çayı su takviyesi yapar ve balgamı yumuşatır.
Çocuğun yattığı odada toz, mikrop ve tüy birikmemelidir. Odayı sıkça havalandırarak, varsa ev hayvanının tüyleri sürekli taranarak ve yünlü kumaşlar kullanılmayarak odada toz birikmesi önlenebilir.
Sigara dumanı balgamı arttırır ve solunum yolunu tahriş ederek öksürüğe neden olur. Bu nedenle çocuğun yanında sigara içilmemeli.

DOĞAL ÇÖZÜMLER;

  • Bir elma kabuğu ve çekirdeği, ıhlamur, bir-iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir limon (bir yaşından büyük çocuklarda bal da eklenebilir.) kullanarak hazırlanan çay öksürüğe iyi gelir.
  • Okaliptüs, hatmi çiçeği, tarçın, nane, ıhlamur, meyankökü, ada çayı, kekik, elma kabuğunu karıştırılarak, demlenebilir. Bir yaşından küçük bebeklerde bal yerine pekmez kullanılabilir.
  • İki tatlı kaşığı dut pekmezine biraz karabiber katıp verilebilir.
  • Bir tatlı kaşığı bal ile bir çay kaşığı karabiber karıştırılıp verilebilir.
  • 2 çorba kaşığı tereyağı bir çorba kaşığı pekmez bir tatlı kaşığı suyla karıştırılıp verilebilir.
  • Ayva yaprağı ve ıhlamur birlikte kaynatılıp verilebilir.

Bir yaşından küçük bebeklere bal, iki yaşından küçük bebeklere zencefil verilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.