Diş Sararması Ve Nedenleri

Diş Sararması Ve Nedenleri

Dişlerde meydana gelen sarılık sorunun nedenleri arasında sadece kalıtımsal nedenler değil aynı zamanda ya da beraberinde diş ile ağız bakımının eksik ya da yanlış olma durumu ve yanlış beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır.

Diş Sararmasının Nedenleri

Diş sararmasının meydana gelmesinin en önemli nedeni aslında diş bakımının yani ağız hijyeninin tam anlamı ile yapılmamasından kaynaklanan diş üzerindeki plak oluşumlarıdır.

Genellikle ülkemizdeki hayat şartları nedeni ile kişiler işe geç kalmamak ya da okula yetişebilmek için dişlerini yatmadan önce veya sadece sabahları fırçalarlar.

Bu yüzden de gün içerisinde yemiş olduğunuz yemek artıkları dişlerde kalmak sureti ile diş aralarında yemek atıklarının oluşmasına neden olur.

Bu yüzden de her yemekten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı ve diş aralarında olan yemek artıkları temizlenmek sureti ile hem dişlerin sararma durumu hem de dişlerin çürümesi önlenmelidir.

Diş sararmasındaki bir diğer etkende genetiktir. Bu durumda diş mineleri hem ince hem de zayıftır. Bu durum ise dişlerin olduklarından çok daha sarı bir şekilde görünmesine neden olur.

Genetik nedenler yüzünden dişlerde sararma durumu varsa mutlaka doktor gözetiminde diş beyazlatma uygulanmalıdır.

Dişler bazen yukarıdaki nedenler dışında da sararabilir. Özellikle yıl içerisinde çok fazla antibiyotik kullanımı yapılmışsa. Bu yüzden yıl içerisinde sadece gereği kadar antibiyotik kullanılmalıdır ve gereksiz kullanımdan kaçınılmalıdır.

Diş sararmalarındaki bir başka etken de beslenme alışkanlığına bağlı olan diş sararmalarıdır.

Bilhassa çok sık bir şekilde tüketilen kola ya da soda gibi asitli içecekler ile kahve ve çay türündeki içecekler diş minelerinde hasara neden olarak diş sararmalarına neden olur. Bu yüzden de eğer mümkünse bu tür içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız diş minelerine ve buna bağlı olarak da diş plaklarının oluşmasına yardımcı olacaktır.
İnsanlarda özellikle kanser hastalığı ile gebelik döneminde hem diş mineleri zayıftır hem de diş renginde bozulmalar meydana gelir. Kanser hastalığında genellikle kemoterapi sonrasında görülen diş sararma durumu bazen gebelik döneminde de kendini gösterebilir.

Tüm bunların dışında sürekli olarak sigara ile şarap tüketilmesi dişlerde sararmaya neden olabilir. Bu sağlık açısından uygun olmayan zararlı genellikle maddeler diş minelerine yapışmak sureti ile dişlerin sararmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden de şarabı azaltıp özellikle de sigarayı bırakmak şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder