İPUÇLARIM

Çift Taraflı Örgü Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Çift Taraflı Örgü Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Bu yün örgü projemiz diğer örgü projelerimizden çok daha farklı bir proje çünkü bu projede 2 farklı rengi çift taraflı olarak örmeyi öğreneceğiz.

Bu örgü tekniği çalışmamızda 2 tane farklı renkte biri açık biri de koyu renkte 2 tane yün ipliğe ve çok kalın olmayan birer tane şişe ihtiyacımız var.

Çift Taraflı Örgü Tekniği

Şişe 14 tane ilmek atmakla başlayın ama iki ipi yan yana getirerek bu ilmekleri atın. Anladığınız gibi iki renkte aynı anda örgüye dâhil edilecek.

cift orgu 1İlk ilmekteki 2 rengi de birlikte düz örgü olarak örün.

Bu noktadan sonra şişteki iplerden birini sürekli olarak düz örgü ile diğerini de sürekli olarak ters örgü ile örmeye başlayacağız. Biz koyu olan rengi düz, açık olan rengi de ters olarak öreceğiz.

cift orgu 2Sonrasında yani örgüye başlarken koyu olan rengi düz olarak örün.

cift orgu 3Daha sonra her iki ipi de şişin üzerine atın.

cift orgu 4Şimdi açık olan ipi parmağınıza dolayın ve açık renkte olan ilmeğe ters örgü yapın.

Toparlamak gerekir ise 14 ilmek ile başladınız ve her ilmekte 2 tane renk var. Örgüye başlarken ilk çift olan yani iki renginde bulunduğu ipi direk olarak düz olarak ördük.

Sonrasında koyu olan ipi kavrayıp ilmekteki koyu olan renge düz örgü yaptık. Daha sonra da her iki renkteki ipi şişin üzerine attık ama bu sefer açık renkteki ipi kavrayıp açık olan ipi ilmekte ters olarak ördük.

cift orgu 5Yeniden tekrar edelim. Her iki ipte geride önde koyu renkte olan ilmik var ve koyu renkte olan ilmiği düz olara örüyoruz.

cift orgu 6Sonrasında her iki ipi de alıyor şişin üzerine atıyoruz.

cift orgu 7Açık renkteki ipi kavrıyor ve açık renkteki ilmeğe ters örgü yapıyoruz.

Aynı şekilde tüm sırayı örmeye devam ediyoruz.

cift orgu 8Sıranın sonuna geldiğinizde son ilmekteki iki renkteki ipi de yani ilmeği de bir arada aynı baştaki ilmekte olduğu gibi alıyoruz ve bu çift ilmeği düz olarak örüp ilk sırayı bitirmiş oluyoruz.

cift orgu 9İkinci sıraya başlarken yine ilk çift renk ilmiği alıyoruz ve düz örgü atıyoruz. Bu örgü tekniğinde sıralara başlarken ilk ve son ilmikleri mutlaka birlikte örmeniz şarttır.

cift orgu 10Bu sırada yani ikinci sıraya açık olan ilmiğe bu sefer düz örgü örerek başlıyoruz.

cift orgu 11Yine iki ipi de şişin üzerine atıyoruz.

cift orgu 12Koyu olan ilmiği ters olarak örüyoruz.

Aynı şekilde tüm sırayı örmeye devam ediyoruz sıra sonunda mutlaka iki ilmiği de düz olarak örmeyi ihmal etmiyoruz.

Yani ilk sırada uygulanan tekniğin tersini yapıyoruz. Bu örgü tekniğinde kullandığınız iplerin tonlar birbirine zıt ya da biri çok açık olurken diğeri çok koyu olmalıdır. Aksi takdirde ters ve düz örgü sıralarını ya da ilmik renk sıralarını şaşırabilirsiniz.

Bu sırada yani ilk iki sıra bittiğinde örgünüzün bir tarafının açık ve diğer tarafının da koyu renkte olduğunu fark etmeye başlayacaksınız.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.