İPUÇLARIM

Evde Tayt Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Evde Tayt Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Tayt giymeyi seviyor ve tayt için sürekli onlarca lira harcıyorsanız artık buna gerek kalmayacak. Çünkü sizde artık evinizde istediğiniz renkte ve modelde kendi taytınızı dikebileceksiniz hem de sandığınızdan çok daha kolay olacak.

Gerekli Malzemeler
Esnek istediğiniz renkte kumaş, metre, toplu iğneler, işaret kalemi ya da sabun, makas, bel lastiği ve dikiş makinesi.

Evde Tayt Dikimi

Bu çalışmamızda önemli olan proje için kullanacağınız kumaşın esnek bir kumaş olmasıdır. Çünkü proje gereği tay dikeceğiz ve taytların rahat olması kumaşlarının esneklik ve kalitelerine bağlıdır. Eğer sadece tayt çalışması için bir kumaş aldıysanız ve eğer proje sonunda kumaş arttıysa aynı kumaştan taytınızın kısa olanını dikebilir ve kumaşı ziyan etmemiş olursunuz.

Evde tayt dikimi 1Metre ile taytınızın belinizde nereden başlaması gerektiğine karar verdikten sonra belinizin ölçüsünü alın.

Evde tayt dikimi 2Kumaşınızı ters ve iki kat bir şekilde çalışma masanıza serdikten sonra metreyi bel ölçünüzün tam yarısına gelecek şekilde katlayıp kumaşın ortasına ve üzerine koyun ve metrenin başlangıç ve sonunu işaretleyin.

Evde tayt dikimi 3Metreyi işaretlediğiniz yerlerden istediğiniz uzunluk ya da ölçüye gelecek şekilde kumaşı aşağıya kadar her iki taraftan ad işaretleyin.

Evde tayt dikimi 4Daha sonra bel başlangıcınız ile ağ kısmını belirlemek için belden ağa kadar ölçü alınız ve bu ölçü doğrultusunda kumaşı işaretleyiniz.

Evde tayt dikimi 5İşaretlediğiniz kısımları toplu iğneler ile kumaşa sabitleyin.

Evde tayt dikimi 6Kumaş sabit hale geldikten sonra daha önce sabun ya da işaret kalemi ile işaretlediğiniz bölgelerin 1,5 cm dışından kumaşı kesin.

Evde tayt dikimi 7Daha sonrasında kumaşı yine sabun ya da kalem ile işaretlenmiş olan bölgelerden dikiş makinesi ile dikin.

Evde tayt dikimi 8Bel lastiğini alın eğer bel lastiği 1,5 santimetreden daha geniş ise çok daha iyi lastiği kumaşın üst kısmına sabitleyin ve daha sonra lastiği kumaşa dikin.

Evde tayt dikimi 9Kumaşın paça kısımlarını da 1 cm kadar içeriye makineniz ile diktikten sonra artık taytınız hazır demektir.

Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gönül dedi ki:

    Bu şekilde ağ kısmı hemen deforme oluyor mu? Hiç bolluk yok.

    1. İpuçlarım dedi ki:

      Kullanacağınız kumaşa bağlı diyelim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.