Boldo Nasıl Bir Bitkidir?

Boldo Nasıl Bir Bitkidir?

Latince adı Boldus molina olan boldo bitkisi küçük ağaçlar şeklindedir. Boldo bitkisi genel olarak Güney Amerika çevresi ve bilhassa Şili’nin kurak ve daha fazla güneş gören tepelerinde Nisan ve Mayıs aylarında kendi kendine yetişebilmektedir.

İçinde kullanım için gerekli birçok madde bulunan boldo küçük ağacının yaprakları sonbahar döneminde toplanarak kurutma işlemi yapılır. Gölgede kurtulan boldo yaprakları tıp alanında birçok ilaç yapımına hazır hale gelmiş durumda olur.

Boldo küçük ağacının içerisinde Tanin, boldin, boldoglusin ve eterik yağ isimli maddeler bulunmaktadır.
Küçük ağaç boldo, vücudunuz için çok yararlı bir maddedir. Karaciğer hastalıklarında vücudunuza besleyici, gastrit ve romatizmada ise vücudunuz için ağrı kesici olarak görev almaktadır.

BOLDO BİTKİSİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Boldo (Peumus boldus): Güney Amerika, özellikle de Şili’de yetişen ve 6 metreye kadar yükselebilen bir bitki türüdür. Tanin, eterik yağ ve çeşitli alkaloitler içerir. Boldo yaprakları çay ve tentür, ekstresi ise natürel ilaç yapımında kulanılır. Çok ve uzun süre kulanılması zehirlenmelere sebep olur

Boldonun Faydaları :

  • Kramp çözücüdür.
  • Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır.
  • Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır.
  • Karaciğerde safra salgısını düzenler.

Boldo Nasıl Kullanılır:

Kurutulmuş yaprakları baharat ya da çay olarak kullanılır. Şili gibi Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak çayı tüketilir.

Boldo Çayı Hazırlanışı: Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Uzun süre ve çok miktarda içilmesi mahzurludur.

Boldo Bitkisinin Zararları:

Boldo yapraklarının uzun süre veya çok miktarda çay olarak içilmesi merkez sinir sisteminine zarar vererek önce kulak çınlaması ve görme bozuklukları sonra dengede kalamama ve aptallaşam gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kulanılması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma vede konuşma anaormalikleri görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder