Uyurken Gözlerin Şişmesi Nasıl Önlenir?

Uyurken Gözlerin Şişmesi Nasıl Önlenir?

Gözlerin şişmesi, yorgun olmayan kişilerin yüzlerinde bile sıklıkla görülen, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Bu nedenle göz çevresinin iyi bir bakım rutinine ihtiyacı vardır. Peki, uyurken gözlerin şişmesi ve gözlerdeki kararmalar nasıl azaltılabilir? Gözlerin şişmesi neden olur? İşte, soruların yanıtları ve tüm detaylar?

Göz Şişmesi Neden Olur?

Yapısı gereği korunmaya ve bakıma en çok ihtiyaç duyan bölge göz çevresidir. Düzensiz uyku, yorgun geçen bir gün, sağlıksız beslenme, yoğun iş temposu, bilgisayar kullanımı, herhangi bir rahatsızlık ve bakım rutinlerinden eksik bırakılan bir göz çevresinde şişme ve kararmaların görülmesi olasıdır. Özellikle de güneş ışınlarından cildi korurken göz çevresinin ihmal edilmesi en sık yapılan hatalardandır.

gozlerin-sismesi

Sabah Uyanınca Gözlerin Şişmesi Nasıl Önlenir?

Cilt bakımına en çok ihtiyaç duyulan, buna karşın en çok ihmal edilen bölge göz çevresidir. Düzenli olarak göz çevresi bakımı hem koyu halkaları önlemede hem de gözlerin şişmesi durumunu ortadan kaldırmada en önemli anahtardır. Özellikle de sabah uyanınca göz kapaklarının şişmesi sorununu engellemek aslında sizin elinizde. Gözlerdeki şişliği önlemek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Göz çevresine güneş kremi kullanmak,
  • Günlük bakım rutinlerine göz çevresini de eklemek,
  • Sağlıklı beslenmek,
  • Güneşe çıkarken gözlüğü ve şapka kullanmak,
  • Düzenli uyku uyumak,
  • Bol su ve sıvı tüketmek,
  • Uyurken çift yastık kullanarak yüksekte yatmak,
  • Stresten olabildiğince uzak durmak,
  • Kısa süreli soğuk kompres yapmak,
  • Ekrana bakma süresini kısaltmak,

Gözlerdeki şişliği önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birkaçıdır.

gozlerin-sismesi

 

Göz Kapağının Şişmesi Nasıl Geçer?

Sabah uyandığınızda gözlerinizde şişme sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, bu durum zamanla biraz can sıkıcı hale gelebilir. Ellerin ve gözlerin şişmesi genellikle yorgunluğa bağlanır, fakat işin aslı pek de öyle değil.

Günümüz şartlarında yoğun iş temposunda çalışmak, stresten göz şişmesi sorununu beraberinde getirmektedir. Gözlerinizdeki şişme herhangi bir rahatsızlıklardan kaynaklanmıyorsa su tüketimine dikkat etmek, gözleri güneşten korumak, günlük bakımları ihmal etmemek, stresten uzak durmak, düzenli uyumak, güneş gözlüğü kullanmak, şapka takmak, ekrana bakma süresini azaltmak, kısa süreli soğuk kompres uygulamak ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturarak kolay bir şekilde sorunu çözebilirsiniz.

Nazardan Göz Kapağı Şişmesi Olur mu?

Nazar, sabah ilk iş olarak gözlerdeki şişliği ortadan kaldırmak için kapatıcıya koşmanıza neden olan bir etken midir? Birçok kişi bu sorunun yanıtını ‘Evet’ olarak veriyor, fakat bu durum sizce ne kadar doğru?

gozlerin-sismesi

 

Birçok nedene bağlı olarak görülen göz şişmesinin nedeni, Anadolu kültüründe göz değmesi olarak bilinmektedir. Nazar, kıskançlık veya beğeni şeklinde yapılan bakışlarla ortaya çıkar. Nazarın, keskin bir bakışla eşya, nesne ya da insanlarda bıraktığı olumsuz etkidir. Halk arasında göz şişmesi de bu etkilerden biri olarak sayılmaktadır.

İlginizi çekecek diğer yazı: İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder