Kurdeleden Saten Gül Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

  • 01 Temmuz 2015
  • 1.169 kez görüntülendi.
Kurdeleden Saten Gül Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bu güzel ve eğlenceli çalışmamızda sadece kurdeleleri kullanarak saten gül modeli çıkartmayı öğreneceğiz. Sizinde bildiğiniz gibi sevgili hanımlar hazırlayacağımız bu gülleri istediğimiz her projede kullanabiliriz.

İster bir çiçek buketi yapar evimizin dekorasyonuna neşe getiririz istersek de kıyafetlere, taçlara ya da şallara ekleyip daha şık kıyafetler elde edebiliriz.

Hazır almaktansa evimizin rahatında istediğimiz kadar gül modeli çıkartmanın ayrıca aile bütçesine katkıda bulunmanın keyfini sürebiliriz.

Kurdeleden Saten Gül Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Kurdeleden gul 2Kurdeleden saten çiçek yapmak için 1 tane 2,5 cm genişliğinde koyu yeşil kurdele, bir tane 5 cm genişliğinde turuncu kurdele, 1 tane çakmak ve birazda kalın yorgan ipliği.

Kurdeleden Saten Gül Yapımı

Kurdeleden gul 3Kurdelenizin başlangıcından tutun ve bir tarafını diğer tarafa katlayıp üçgen oluşturun.

Kurdeleden gul 4Bu üçgenin hemen ucundan makasınız ile kesin.

Kurdeleden gul 5Şu anda ilk karenizi elde etmiş bulunuyorsunuz.

Kurdeleden gul 6Yine makasınız yardımı ile kare kurdelenizi damla şeklinde kenarlarından başlayarak kesin.

Kurdeleden gul 7Çakmağınızı alın ve Damal şeklini verdiğiniz kurdelenin kenarlarından dikkatli bir şekilde çakmakla yakarak geçin. Kenar kısımları çok derinden yakmayın sadece kurdele kenarlarını sağlamlaştırmak için çakmakla hafifçe geçin. Çakmakla yaktığınız yerleri parmaklarınız yardımı ile bastırın fakat bu sırada parmaklarınızın kurdele üzerinde iz yapmamasına dikkat edin.

Kurdeleden gul 8Aynı işlemi uygulayarak toplamda 6 adet yaprak elde edin.

Kurdeleden gul 9Koyu yeşil kurdeleden 5 cm kadar kesin.

Kurdeleden gul 10Beş cm kadar kestiğiniz koyu yeşil kurdeleyi ikiye katlayıp kenarlarını aynı turuncu kurdeleye uyguladığınız gibi kesip yaprak şekli verin.

Kurdeleden gul 11Yeşil kurdeleyi de çakmakla dikkatli bir şekilde yakıp kenar kısımlarını parmaklarınız ile bastırıp şekil verin.

Kurdeleden gul 12Koyu yeşil yaprağı bu sefer uzunlamasına ikiye katlayıp çakmakla orta kısmı hafifçe yakın ve bu defa tırnaklarınız yardımı ile yaktığınız kısmı belirgin hale getirin.

Kurdeleden gul 13Turuncu saten yaprağı alın ve huni şeklinde katlayın. Eğer isterseniz içerisine yeşil ya da farklı renkte başka bir kurdeleden çiçek ortası ekleyebilirsiniz.

Kurdeleden gul 14Daha sonra yorgan ipini huni şeklinde katladığınız yaprağın alt kısmına birkaç defa dolayın.Kurdeleden gul 15

Başka bir turuncu yaprak alın ve bu defa huni şeklinde katlayıp ip ile bağlamış olduğunuz gül yaprağınızın altına koyun.

Kurdeleden gul 16Yorgan ipliği ile ikinci katı ve diğer tüm katları aynı şekilde birbirlerine bağlayın. Unutmayın her katta farklı bir yöne turuncu yaprağı bağlamanız gerekiyor. İlk sağ tarafa bağladıysanız bir sonraki yaprağı mutlaka sol tarafa doğru bağlamanız gerekir. Aksi takdirde gül modelini çıkartamazsınız.

Kurdeleden gul 17Tüm turuncu yapraklar bittikten sonra bu defa hazırladığınız koyu yeşil küçük yaprakları alt taraftan başlayarak turuncu gülünüze yine yorgan ipi ile bağlayın. Koyu yeşil yaprakların mutlaka birbirlerine çapraz olarak bağlanmalarına dikkat edin.

Kurdeleden gul 18Şu anda gülleriniz hazır.

Biz bu noktada renk ya da ebat konusunda ısrarcı değiliz. Sizinde düşündüğünüz gibi kurdelelerin renkleri sizin istediğiniz renklerde olabilir. Hatta işi biraz daha yaratıcı kılmak için her bir yaprağı farklı kurdele renkleri ile dahi yapabilirsiniz. Ebat konusuna gelince ebatları istediğiniz kadar küçültebilir ya da büyütebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ses yani İngilizce konuşma yok sadece saten kurdele ile gül modeli çıkartmanın görüntülü yani videoya kaydedilmiş uygulamalı hali vardır. Bu yüzden videoyu izlerken çok daha iyi anlayacak ve bir sonraki projelerimizde kullanacağımız gül modelini çok daha kolay bir şekilde çıkartacaksınız.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder