Travazol Krem Bebeklerde Kullanılır Mı?

Travazol Krem Bebeklerde Kullanılır Mı?

Travazol krem özellikle mantar hastalığı başta olmak üzere, kaşıntı, pişik ve yaralar üzerinde oldukça iyileştirici etkileri olan bir ilaçtır.

Cilt enfeksiyonlarının tedavisi konusunda oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Travazol kremin doktor tavsiyesi dışında çocuklarda ve bebeklerde kullanımı oldukça hassas bir konudur. Kremin bileşenleri dolayısıyla yaratabileceği yan etkiler, çocukların ve bebeklerin ilacı doktor tavsiyesiyle kullanmalarını gerektirmektedir.

TRAVAZOL KREMİN BEBEKLERDE KULLANIMI

İlacın kullanımına dair dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar:

  • Travazol krem tahriş olmuş veya enfeksiyon kapmış deri üzerine, ince bir tabaka halinde sürülerek uygulanmalıdır.
  • Uygulanan bölge, kalça ve ayak gibi üzeri kıyafetle ya da bezle kapanacak bir bölgeyse kıyafetlerin ve çorapların mutlak surette pamuklu ya da doğal ipliklerden dokunmuş ve derinin hava almasına uygun  türden dokulara sahip olması, kremli bölgenin sentetik kumaşlardan ve sıkı kıyafetlerden uzak tutulması gerekmektedir. Krem ayaklar için kullanılıyorsa, ayakkabıların da hava almasına ve çoraplarla beraber sık sık değiştirilerek kullanılmasına dikkat edilmelidir.
  • Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır çünkü Travazol kremin 4 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde, 3 haftadan daha uzun süreli kullanımlarda etkisini yitirdiği ya da yan etkilere neden olabildiği tespit edilmiştir.
  • Bebeğin herhangi bir alerjisi olduğu biliniyorsa, doktor tavsiyesi dışında kremin kullanımından kaçınılmalıdır çünkü kremin bileşenleri alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.
  • Kaşıntı, yanma, kızaklık, kurdeşen dökme, nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik, ağız çevresinde kırmızı renkte kabarcıklar, deride çatlak ve isilik gibi yan etkiler görüldüğü taktirde derhal kremin kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.
  • Bebek cildi çok hassas olduğu için, özellikle cildin daha hassas olduğu yüz bölgesinde  kullanımı ve gözle teması çok risklidir. Bu durumlarda, kreme maruz kalan bölge bol suyla yıkanmalıdır. Aynı şekilde bebeklerde ellerin kontrolü zor olduğundan, uygun dokuda eldiven kullanımı olmaksızın ellere uygulanması tavsiye edilmez. Bebeğin kremli ellerini ağzına götürme riski göz ardı edilmemelidir.
  • Travazol krem, emilimi sayesinde anne sütüne ve bu yolla da emziren annelerden bebeğe geçme riski taşıyan ilaçlardandır. Emzirme sırasında kullanılmaması gerekir.

 

Travazol kremin çocuklarda ve bebeklerdeki pişik ve yaralarda kullanımı tavsiye edilmektedir ancak antifungal (mantar karşıtı) etkisinden dolayı basit pişiklerde değil de, doktorun tavsiye ettiği mantara dönüşen pişiklerde kullanımı daha yaygın ve uygun görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder