Adet Sancısını Ne Geçirir?

Adet Sancısını Ne Geçirir?

Adet kanaması boyunca sürekli olarak ağrı hissedilmesine dismenore yani anlayacağımız manası ile sancılı âdet görme denmektedir. Dismenore durumu bayanların neredeyse yarısından fazlasında az veya çok görülen bir durumdur. Bu durumun ortaya çıkmasının asıl nedeni meydana gelen kanamayı kontrol altına almak için meydana gelen rahim kasılmalarının vücutta ağrı olarak algılanmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Adet sancısı yani regl sancısı karnın hemen alt kısımları ile kasıklarda hissedilmektedir. Regl sancısı ile birlikte yine şiddetli bel ile baş ağrısı aynı anda sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Âdet sancısı bulunan bayanlarda genellikle bulantı ile kusma ve kabızlık ya da ishal ve halsizlik gibi durumlarda görülebilir.

Adet olmadan hemen önceki birkaç gün içerisinde kişinin hem iştahı artar hem de bilhassa kişinin canı tatlı yiyecekler yemek ister. Birkaç gün önce yine bilhassa kişinin yüzünde belirgin bir şekilde sivilceler meydana gelir. Âdet sancısı genelde âdet başlamadan hemen önceki ilk 24 saat içerisinde başlamaktadır. Adet ağrısı kısa süreli olarak şiddetini arttırıp âdetin ilk gününde çok daha şiddetlidir ve bu adet ağrısı âdet döneminin sonuna doğru yavaş yavaş hafifler.

Önlemler Ve Tedavi
Dismenore eğer istenir ise bâzı önlemler ile bir miktarda olsa engellenebilir. Adet dönemi öncesinde ve âdet dönemi süresince çay ya da kahve ya da kola gibi besinlerden uzak durmak gereklidir. Ağrıyı hafifletmek amacı ile ağrılı olan bölgeye masaj yapılması da çok faydalıdır. Regl sancısı çok yorgun ve sinirli kişilerde çok daha fazla olarak görülür.

Bu yüzden de bu dönemde bilhassa dinlenmeye özen gösterin ve bu dönemlerde fazla yorucu faaliyetlerden ve özellikle stresten uzak durulmaya çalışın. Bilhassa kabızlık sorunu olan kişiler lifli gıdaları yemeye özen göstermeli ve bol su içip yine sigara ile alkolden olabildiğince uzak durmaları iyi olacaktır. Bâzı durumlarda bu dönemlerde ilaç tedavisi de gerekli olabilir.

Regl sancısını geçirebilmek için farklı farklı ağrı kesici ilaçlar bulunur. Fakat bu ilaçlar regl sancısı başlamadan hemen öncesinde alınmalıdır. Doğum kontrol haplarının da regl sancısını geçirebildiği yine saptanmış olan bir gerçektir. Fakat bu durumun altında yatan miyom ya da polip ya da enfeksiyon gibi başka sebepler de var ise bunların ilk önce tedavi edilmesi gerekir.

Adet Sancısına İyi Gelen Yöntemler
1. Bir havluyu iyice ısıtın ve alt karın bölgesine yerleştirin. Isı ile birlikte hem kasılmalar hem de sancılar hafifler. Bu bölgeyi mutlaka gün içerisinde sıcak tutmanız gerekir.
2. Bu dönemlerde mutlaka sıcak içecekler bilhassa bitki çayları regl sancısına iyi gelmektedir.
3. Yine bu dönemlerde öğünlerinizi oldukça hafif tutun ve azar azar yemek kaydı ile sık sık yemek yiyin.
4. Avuç içi ve parmak uçlarınız ile alt karın bölgesine dairesel hareketler ile yavaş yavaş masaj yapın.
5. Koltuğa oturduğunuz zamanlarda ayaklarınızın altına mutlaka yastık koyup ayaklarınızı uzatın.
6. Ilık bir duş almak özellikle sancıların şiddetlendiği zamanlarda çok iyi gelecektir.
7. Bu ağır dönemlerde hafif ve kısa bir yürüyüş sancıyı hafifletecektir. Unutmayın düzenli olarak yapılan egzersiz ve fazla kilolardan kurtulmak adet sancılarını azaltacaktır.
8. Hem regl öncesinde hem de regl sırasında ağır fiziksel ve çok güç gerektiren işlerden mutlaka kaçının. Vücudunuzu bu dönemde kesinlikle çok fazla yormayın ve ağır kesinlikle çok ağır egzersizler yapmayın.
9. Bu dönemlerde üşütmemeye çok özen gösterin. Bilhassa adet dönemine yakın zamanlarda hem ayaklarınızı hem de belinizi mutlaka soğuktan koruyun. Yine bu dönemlerde ve özellikle soğuk günlerde elinizden geldiğince sıkı giyinmeye özen gösterin.
10. Ayrıca düzenli bir şekilde spor yapmak da adet sancılarını oldukça azaltacaktır. Bilhassa plates yapan bayanların sancılarında azalma görülmektedir.
11. Özellikle son zamanlarda uzmanların tavsiye etmiş olduğu diğer bir çözümde bu dönemlerde bol bol muz tüketmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder