Hamilelikte Doktor Kontrol Zamanları

Hamilelikte Doktor Kontrol Zamanları

İlk doktor kontrol zamanı elbette gebe kaldığınız anladığınız anda ya da âdetin 10 gün geciktiğini anladığınız andadır.

Eğer her şey sorunsuz ve yolunda gider ise gebeliğin 32. Haftasına dek ayda en az 1 defa doktor kontrolüne gidilir.

Gebeliğin 32 ila 36. haftaları arasında 15 günde bir doktor kontrolüne gidilmelidir. Gebeliğin 36. Haftası itibari ile doğuma kadar olan zamanda haftada bir defa doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir.

Eğer 40 hafta sonunda halen doğum gerçekleşmemiş ise doğum gecikmiş demektir. Bu yüzden de 42. hafta tamamlanana dek 3 günde bir doktor kontrolüne gitmeniz şarttır.
42. hafta sonunda doğum halen gerçekleşmemiş ise o zaman hastaneye yatıp doğumun planlanması sağlanacaktır.

Doktor bebeğinizde ya da sizde bir sorunun var olduğunu tespit ederse mutlaka doktorunuz kontrol ve muayene zamanlarını kendisi ayarlayıp size bildirecektir. Bazı durumlarda ise gebelik dönemi esnasında size ve bebeğinize yapılması gereken testler için muayene zamanları da ayarlanabilir.

İlk kontrolde anne adaylarına gebeliğin tespiti için ultrasonografi yardımı ile bakılır. Gebelik tespit edilir ise sonrasında gebeliğin yaşı hesaplanır. Gebelik yaşı tespitinde son adet tarihinin ilk günü dikkate alınarak gebelik yaş hesaplaması yapılır.

Doktor Kontrol Zamanları

İlk Ziyaret: İlk ziyarette ultrasonografi ile gebeliğin rahim içerisinde tespiti ve canlı olup olmadığı tespiti yapılır. Ayrıca anne adayının kişisel ve ailevi sağlık sorunları alınır, kan grubu sayımı ile kan grubu tayini yapılır, enfeksiyonlar ile alakalı testler uygulanır, idrar tetkiki yapılır, eğer risk saptanmış ise bu saptanan riske göre tetkikler istenir ve anne adayı ile eşinin eğitimine başlanır.

12. Hafta Ziyareti: Bebeğin büyümesinin değerlendirilmesi, ikili test planının yanı sıra birde fetal ense kalınlığı ölçümü yapılır.

14 İle 16. Hafta Ziyareti: Bebeğin büyümesinin değerlendirilmesi, risk faktörleri saptanmış ise amniyosentez ile üçlü test ya da AFP planı uygulanır.

18 İla 20. Hafta Ziyareti: Gebelik yaşı yeniden hesaplanır, doğumsal anormaliler için yeniden ayrıntılı bir ultrason incelemesi yapılır.

24. Hafta Ziyareti: Doğum değerlendirmesi yapılır, fetal gelişim değerlendirilir, eğer gerek duyulur ise yeniden detaylı bir ultrason incelemesi yapılır.

28. Hafta Ziyareti: Eğer kan uyuşmazlığı var ise bu konuda koruyucu tedbirler alınır, henüz yapılmamış ise diyabet taraması yapılır, yeniden kan sayımı ve risk değerlendirmesi yapılır.

30 İla 40. Hafta Ziyareti: Gebeliğin durumuna göre komplikasyon değerlendirmesi ve gözlenmesi yapılır, gerekli takipler planlanır, fetal iyilik haline göre gerekli olan testler yapılır.

41 Hafta Ziyareti: Gün geçmesine yönelik planın yanı sıra gebeliğin yakından takip edilmesi ve risk bilgilendirmesi yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder