İPUÇLARIM

Vücutta İyot Dağılımı Ve Yetersizliği

Vücutta İyot Dağılımı Ve Yetersizliği

Yetişkin bir insanın vücudunda 15 ila 20 mili gram iyot bulunmaktadır. Bu oranın yani 15 ila 20 mili gram iyodun yaklaşık %70’i tiroit bezinde, geri kalan kısmı ise vücut dokuları ile kanda bulunmaktadır. İnsanda tiroit bezinin sağlıklı bir şekilde çalışması için iyoda gerek vardır. Tiroit bezinde iyot, tiroit hormonlarının yapımında görev almaktadır.

Vücutta İyot Yetersizliği

Vücutta yetersiz iyot demek iyot yetersizliği hastalıklarının meydana gelem riski demektir. Ülkemizde özellikle Akdeniz ile Karadeniz bölgeleri ile doğu ve iç Anadolu bölgelerinde su ile topraktaki iyot oranı yetersiz olduğu için bu bölgelerde iyot eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan guatr hastalığı sıklıkla görülmektedir.

Guatr hastalığı boyunun ön kısmında yer alan tiroit bezinin büyümesidir. İyot eksikliği olan bazı bölgelerde yaşamını sürdüren kadınlarda ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük ve üreme sorunları sıklıkla görülmektedir.

İyot yetersizliği olan hamile kadınların çocuklarında kretenizm durumu söz konusu olabilir. Bu çocuklar yapısal bozukluklar ile doğar ayrıca gelişme geriliği, büyüme geriliği, dilsizlik, sağırlık, zihinsel yetenek geriliği ve şaşılık gibi durumlar görülür.

İyot yetersizliğine bağlı hastalıklar çok önemli hastalıklardır. Bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ise iyot içeren tuzun sürekli olarak kullanılmasıdır. İyotlu tuz zaten var olan bir guatr hastalığını iyileştiremez sadece guatr hastalığının oluşmasını ya ad daha fazla büyümesini önler.

İyotun En Fazla Bulunduğu Besinler
Balık bilindiği üzere iyot kaynağıdır. Bunun dışında iyot bulunan her toprakta yetişen besinlerde iyot bulmaktadır.

Topraklarındaki iyodun yetersiz olduğu bazı ülkeler genelde ekmeğe, tuza ve hatta suya iyot ekleyerek halklarının sağlığını koruma yoluna giderler.
İyotlu tuzun saklanması da çok önemlidir. İyotlu tuzu en iyi saklama yolu ise koyu renkli olan naylon torbalar ve kapalı olan kaplarda saklama yöntemleridir.

Günlük İyot İhtiyacı
Yetişkin bir insanda ve gençlerde 150 mcg iyot ve çocuklarda da 90 mcg iyoda günlük olarak ihtiyaç vardır.

Ancak kadınlarda gebelik zamanında günlük iyot ihtiyacı 220 mcg emzirme döneminde ise iyot ihtiyacı 290 mcg civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.