İPUÇLARIM

Yeni Doğan Bebekte Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Yeni Doğan Bebekte Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Yetişkinlerde burun tıkanıklığı sümkürme ile geçiştirebilmektedir. Yeni doğan bebekte burun tıkanıklığı nasıl giderilir? Sümkürme solunum kaslarıyla bağlantılı, sonradan öğrenilen bir harekettir, refleks değildir. Bebeklerin yaptığı hareketlerin çoğu reflekstir. Dolayısıyla bebekler sümküremez. Bebek daha sonraları taklit yoluyla sümkürme işlemini gerçekleştirecektir ancak yeni doğan bebekten sümkürmesini bekleyemeyiz. Burun tıkanıklığı olayı kendiliğinden de hallolmaz.

Bebekler emerlerken burunlarından nefes alıp verirler, burnu tıkalı bir bebekse emme esnasında huzursuzlaşır ve emmemeye başlar. Burun tıkanıklığı emme sorunlarının yanında uyku problemine de neden olur. Yeni doğan bebekte burun tıkanıklığı için ringer laktat içeren burun damlalarını kullanmanızda fayda var. Her şeyden önce bir doktora danışmayı unutmayınız. Çoğu damlalar tuz içerikli solüsyondan oluşur, bu damlalar uyguladığınız anda rahatlatıcı olsalar da, mukozayı kurutucu etkiye sahip olduklarından ileride kurumayı daha da arttırabilirler. Burun tıkanıklılığı için tercih etmemeniz gereken şey ise tatlı sudur; tatlı su burna direk sıkılırsa baş ağrısına ve kuruluğa sebebiyet verecektir. Yeni doğan bebekte burun tıkanıklığı için kullanılan bir diğer yöntem ise aspiratörlerdir. Genze doğru gitmeyen ve burunda kalanlar için kullanılan bu aspiratörler iki şekli vardır. İlki yaygın olarak kullanılan standart pompalıdır. Önceden pompasına basılarak burnun içine çok derine olmamak şartıyla sokulur, pompada basılı olan duran parmaklar yavaşça gevşetilir. İkincisi ise daha etkili olan nazal aspiratördür. Burada hava çekme işlemini yapan ağızdır, pompa görevini üstlenen yetişkindir. Aspiratör işlemini uygulamadan önce damla kullanınız ve aspiratörü burnun fazla içine sokmayınız. Damlaların son kullanma tarihine bakınız.

Burun tıkanıklığı için kullanılacak olan damlaların sıklığı, hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Kesinlikle, yetişkinlerin burun açmak için kullandığı yöntemleri bebekte denemeyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.