Bebeğin Ters Doğması Ne Demektir? Neden Bebek Ters Doğar?

Bebeğin Ters Doğması Ne Demektir? Neden Bebek Ters Doğar?

Ters Doğum Nedir?

Bir bebeğin dünyaya gelmesi herkes için mucize bir olaydır. Hem annesi hem de babası dünyaya gelen bebek için her şeyi yapacak duruma gelir.

Ancak duygusal karşılığı dışında fizyolojik ve biyolojik olarak da bir bebeğin doğması önemli bir durumudur.

Annenin ve bebeğin ortak çalışması ile dünyaya gelen bebek birçok aşamadan geçer. Ayrıca doğru şekilde doğru pozisyonda doğması da önemlidir.

Yeni gebe anne adaylarının sık sık sorduğu sorulardan biri de bebeğin ters doğması ne demektir? Bebek neden ters gelir ve neden ters durur? Aslında hepsi insan bedeninin sahip olduğu doğal durumlardır.

Bebeğin Normal Duruşu Nasıl Olmalıdır?

Normal şartlarda ilk aylarda bebeğin başı rahmin baş kısmında, ayakları ise aşağı kısmında olur.

Elbette bebek hareketli olduğu için sık sık pozisyon değiştirir ve farklı şekillere girer.

Ancak doğum yaklaştıkça bebek kendini normal doğum pozisyonuna sokar. İçgüdüsü ile baş kısmı rahim ağzına doğru yaklaşır, ayakları ise rahmin baş kısmında yer alır.

Ardından doğum zamanı geldiğinde de baş kısmından itibaren doğum gerçekleşir.

Bu durum normal doğum sürecidir, farklı bir şey olmadıkça herhangi bir tehlike söz konusu olmaz.

Bebek Hangi Pozisyondayken Ters Durmuş Sayılır?

Bebeğin ters durduğu pozisyon üç farklı şekilde adlandırılabilir. İlk ters pozisyon saf makat geliş olarak adlandırılır. Saf makat gelişte ayaklar ve baş yukarı taraftadır.

Bebeğin poposu rahim ağzına yaklaşmıştır. Doğum başladığında bacaklar değil popodan bebek gelir. Tam makat gelişte bebeğin iki ayağı rahim ağzındadır. Tehlikeli sayılabilecek bir pozisyondur.

Son ters duruş pozisyonu ise tam olmayan makat geliştir. Bu pozisyonda rahim ağzında olan kısım bebeğin tek ayağıdır. Her üç pozisyonda da bebeğin baş kısmı rahmin yukarısındadır.

Normal doğum pozisyonu olarak kabul edilmez.

Ters Doğumlarda İzlenen Adımlar

Genelde ultrason ile kontrol edildikten sonra bir doğum programı yapılır. Üç ters duruşun farklı doğum teknikleri bulunur.

Bebek eğer tam makat gelişte ise yani hem popo hem de iki ayak aynı anda rahim ağzına gelmişse sezaryen tercih edilir.

Özellikle bebeğin kilosu fazlaysa normal doğum kesinlikle tavsiye edilmez. Eğer risk yoksa saf makat pozisyonlarda normal doğum tavsiye edilmektedir.

Doğum sancıları başladıysa önlemler alınarak doğum yaptırılır. Ancak kesinlikle dışarıdan bir müdahale ile ters duran bebek düzeltilmeye çalışılmamalıdır. Son derece tehlikeli bulunur.

Bebeğin Ters Duruş Pozisyonu Neden Olur?

Bebeğin ters duruşu ve doğumu birçok farklı sebebe dayandırılabilir. Eğer amnion sıvısı gereğinden az ise, doğumsal problemler varsa, erken doğum durumları söz konusuysa, çoğul hamilelik bulunuyorsa ters duruş pozisyonları olabilir.

Bunlar olmasa bile anatomik duruştan dolayı ters pozisyon söz konusu olabilir. Mutlaka uzman doktor ve ebe desteği alınarak doğum gerçekleştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder