Keçeleşen Yün Nasıl Açılır?

  • 01 Kasım 2016
  • 7.304 kez görüntülendi.
Keçeleşen Yün Nasıl Açılır?

Soğuk havalarda sıcak tutması sebebiyle en çok tercih edilen yün kıyafetler, doğru yöntemlerle yıkanırlarsa uzun süre eskimezler. Özellikle el örgüsü yünlerin ömrü daha uzundur ve insan vücuduna uyumludur. Yün temizliğinde suyun sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Yanlış yıkamadan kaynaklı keçeleşen yün, bazı yöntemlerle eski haline getirilebilir.

Yün kıyafetlerin faydaları nelerdir?

Doğada yaşayan canlılardan elde edilen yün, insanla çok uyumludur ve sağlığına destekçidir. Koyun, deve ve keçi gibi hayvanların tüyleri kırkılır ve ip haline getirilir. Yünler ip haline getirilmeden yastık, döşek, yorgan gibi eşyaların içinde kullanılmaktadır. Sıcak tuttuğu için sert bir kış geçiren memleketlerde oldukça tercih edilir.  Ayrıca yünden kilim, halı, çadır yapılmaktadır.

Tekstil sektöründe yünden farklı elbiseler, kazaklar, hırkalar, tunikler, atletler, çoraplar ve pantolonlar yapılır. Eski zamanlarda astım ve bronşit rahatsızlığı olanlara yün atletler, romatizmal hastalığı olanlara da yün çoraplar giydirilirmiş. Yün sıcak tuttuğu için, kış aylarında askerlerin soğuktan korunması amacıyla özel iç kıyafetler üretilmektedir.

Yün kıyafetlerin huzur verici özelliği bulunur

Doğadan gelmiş bir kıyafet, insana samimi ve huzurlu bir hava oluşturur. Soğuk havanın tüm olumsuzluğunu sıcak bir iletişime dönüştürür. Yün kıyafet giyen biri kendini güvende hisseder ve iletişiminde samimi cümleler kullanır.

Yün kıyafetler dışarıdan gelen rüzgârı ve soğuğu içine çekmez ve geri iter. Vücut ısısını koruduğu için karlı havalarda rahatlıkla tercih edilebilir. Yapılan bir araştırmada, yün kıyafetlerin çevredeki radyasyonun insana zarar vermesini engellediği görülmüştür. Bu yüzden telefonlarınızı yün kıyafetlerinizin dışında tutmalısınız.

Yün kıyafetlerin buharlaşan ısıyı tutma ve emdikten sonra dışarıya verme özelliği bulunur. Vücudunuz terlediğinde yün kazağınız terinizi emer ve bir süre sonra dışarıya bırakır. Iso koruması yaptığı için üşütmenizi öneler ve birçok hastalığı engeller.

Yün kazağım keçeleşti, ne yapmalıyım?

Yün kıyafetlerinizi 30-40 derece üstünde bir sıcaklıkla yıkadığınızda yünleriniz keçeleşir ve boyutunda farklılıklar oluşur. Uzun süre yıkanan yün de doğal yapısını kaybedecektir, bazı yerlerinde deformasyonlar oluşacaktır. Yün dokusu fazla hareket ettirilme ve zorlanmaya uygun değildir. Mümkünse elde yıkanması doğru olacaktır.

Yün kıyafetler kimyasal içeriklere maruz bırakılmamalıdır. Güzel temizlendiğini düşünerek bol bol kullandığımız deterjanlar ve yumuşatıcılar yünün lifli yapısını bozar. Önceden insanlar yünlü kıyafetlerini yıkamak için sabun ve sodadan faydalanırmış. Sodanın kullanılmasının sebebi, yün lifleri ve yağı arasında dengeyi kurması ve yünü kaliteleştirmesidir. Yün kazak yıkamanın yollarını içeren yazımızı da size tavsiye ederim.Keçeleşen Yün Nasıl Açılır

Keçeleşen yün için sıcak su ve buhar

Keçeleşen yün eski haline getirmek istiyorsanız, bir leğene sıcak su hazırlayın. Kazağınızı içine koyun ve 5 dakika bekletin. Sonrasında kazağınızı istediğiniz boyutta, her yerine eşit olacak şekilde esnetmeye başlayın. Bir 5 dakika daha sıcak suyun içinde beklettikten sonra uzatma işlemini bir kez daha yapın. Yün kıyafetinizin suyunu aldıktan sonra nemli halde bir çarşafın üstüne serin. Ütünüzün buharlı kısmını ayarlayın ve kıyafetinize 1 cm kadar yakın olacak şekilde gezdirmeye başlayın. Buharı gören kıyafetiniz yavaşça kendini salacaktır, istediğiniz boyuta gelene kadar yün kıyafetinizi esnetin. İşlem sonrasında yün kazağınızı asabilir ya da bulunduğu çarşafın üstünde kurumaya bırakabilirsiniz.

Küçülen yün kıyafetleriniz için mükemmel formül

Çekmiş, keçeleşmiş ve deforme olmuş yün kıyafetinizi eski kullanılır haline getirmek için evdeki şampuanınızı kullanmanız yeterli. Bir leğenin içine ılık(sıcağa yakın) su hazırlayın ve içine sırasıyla bir yemek kaşığı yumuşatıcı, iki yemek kaşığı bebe şampuanı ve iki yemek kaşığı saç kremi ekleyin. 10 dakika kazağınızı bu karışımda bekletin ve yavaşça uzatmaya başlayın. Açabildiğiniz kadar açın ve bir 5 dakika kadar daha karışımın içinde çözülmesini sağlayın. İşlemi kazağınız istediğiniz boyuta gelene kadar tekrarlamalısınız.  Sonrasında yün kıyafetinizi nemli bir şekilde asın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder