Şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap üzüm taneciklerin ezilmesi ile suyundan yapılan bir alkollü içecektir. Şarap genelde iki çeşidi çok ünlüdür bunlar kırmızı ve Beyaz şaraptır. Dünyada en çok tüketilen ülkelerin başında Fransa gelmektedir. İspanya ve İtalya Fransa ‘dan dan sonra en çok şarap tüketilen ülkeler arasındadır.

Üzerimize dökülen şarap, hafif sarıdan kestane rengine ve parlak kırmızıya kadar birçok renkte leke oluşturabilirler.

Şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap lekesini nasıl çıkarabilirim

Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Elbiseye veya masa örtüsü gibi kılıflara dökülen kırmızı şarap için: Kırmızı şarap lekesi olmuş kumaş için beyaz şarap kullanacağız. Lekeli kısma beyaz şarap dökün ve üzerine bol miktarda yemeklik tuz ilave edin. Bir süre kumasın tuzu emmesi için bekleyin ve ardından normal su veya süt içerisine bastırıp biraz daha bekletin. Bekleme işlemin ardından normal yıkama işlemine geçebilir siz.

Başka bir yöntem ise: Lekeli bölgenin üzerine çokça un atıp unun içine geçmesini bekleyin. Yumuşak uçlu bir fırça ile o bölgeyi fırçalayın. Un şarap lekesini içine çekecektir fırçalayınca lekede un ile birlikte sürülecektir.

Halıya dökülen şarap lekesi için: Halının üzerine dökülen kırmızı şarabın üzerine traş kremi sürün. Soğuk suda ıslatılmış bir sünger veya bez ile o bölgeyi silin. Bu şekilde çıkmazsa bölgeye bol miktarda tuz ve karbonat döküp halin anmasını bekleyin. Elektrikli süpürge ile tuz ve karbonat artıklarını çektirin. Halının üzerindeki leke hala çıkmadıysa maden sodası ile siliniz.

Youtube Püf Noktası kanalındaki Kırmızı şarap lekesi nasıl çıkartılır? videosu nu buradan izleyebilirsiniz

Çay lekesi nasıl çıkar konumuzuda inceleyebilirsiniz.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Seyfettin Özyer dedi ki:

    yeni girdim tuzla deniyorum, hatta tuzla unu da karıştırdım, tuz gevşetecek, un çekecek,sonra çamaşır makinesine atacağım.

  2. deryanin-dunyasi dedi ki:

    Çok arıyordum teşekkürler geçen yemekte döküldü masaörtüsünden birtürlü çıkaramamıştık elinize sağlık

  3. istanbul evden eve nakliyat dedi ki:

    benim bildiğim şarap lekesi cıkmıyor ama gercekten nasıl cıktığını şimdi öğrendim teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder