Cipralex Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Cipralex Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Cipralex beyaz, oval ve çentikli bir tablettir. Bu tabletin bir yüzünde ve çentiğin bir tarafında E harfi yazarken diğer tarafında ise L harfi yazmaktadır. Bu tablet eşit bir şekilde yarıya bölünebilir olan bir tablettir.

Cipralex obsesif kompülsif bozukluğu, majör depresif durumlar, sosyal anksiyete bozukluğu, yangın anksiyete bozukluğu ve agorafobisiz panik bozukluk ve agorafobili panik bozukluk rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Gebelik Döneminde Cipralex Kullanımı

Cipralex 10 mili gram film tablet ilacının gebelik kategorisi C’dir. Bu ilacın gebelik dönemi sırasında kullanımına ilişkin çok fazla çalışma henüz yoktur. Fakat bilinen gerçek Cipralex ilacının eğer kesinlikle gereli değil ise gebeler üzerinde yarar ve zarar oranı tespit edilmeksizin kullanılmaması gerektiğidir.

Eğer gebelik döneminin ileri aylarına kadar bu ilaç özellikle son üç aylık döneme kadar kullanımı devam eder ise mutlaka yeni doğan bebek uzman tarafından gözlemlenmelidir. Aynı zamanda gebelik döneminde ilacın ani bir şekilde kesilmemesi de gereklidir.
Gebeli süresince ya da gebelik döneminin ileri seviyelerinde de bu ilacın kullanımı ile yeni doğan bebeklerde siyanoz, nöbet, apne, solunum güçlüğü, beslenme güçlüğü, vücut sıcaklığında dengesizlik, letarji, kusma, irritabilite, hipoglisemi, huzursuzluk, hipertoni, tremor, hipotoni, hiperrefleksi, uyuklama hali, sürekli ağlama ve uyuma zorluğu durumları gözlemlenebilir.

Yukarıda saymış olduğumuz ve bebekte gözlemlenen belirtiler serotonerjik olabilmesinin yanı sıra aniden ilacın kesilmesinden de kaynaklanabilir. Bu saydığımız ve bebeklerde gözlemlenen durumlar genellikle ya doğumdan hemen sonra ya da ilk 24 saat içinde başlamaktadır.

Bu ilacın gebelik döneminde ya da gebeliğin özellikle son üç aylık döneminde kullanılması yeni doğan bebekte pulmoner hipertansiyon riskinin fazla olabileceği anlamına gelebilir. Bebekte pulmoner hipertansiyon durumunun gözlenmesi her 1000 gebeliğin içinde 5 bebekte gözlenebilir anlamına gelmektedir. Bu sayıyı genel popülâsyona vurduğumuzda her 1000 gebelikte en az 1 ya da 2 bebekte bu durumun söz konusu olduğu anlaşılır.

Emziren Anneler Ve Cipralex
Bu ilaç anne sütüne geçen bir ilaçtır. Bu yüzden de bu ilaç ile yapılan tedavi döneminde yani bu ilaç kullanılırken emzirme yapılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder