Enginar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Enginar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Enginar alırken sebzenin ağır olmasına ve yapraklarının seyrek değil sık olmasına dikkat edin. Aldığınız enginar hafif ise ve yaprakları ayrık ise bu enginarın taze değil bayat olduğunu gösterir. Enginar sebzesinin orta kısmı tüysüz ve sert olmalı ve bu tüylerin neredeyse bir iğne gibi batması gereklidir. Enginarın sap kısmında esmere benzeyen lekeler var ise sebzenin orta kısmı çürümüş demektir.

Enginarı alırken temizlenmiş olarak alırsanız hemen tüketmeniz gerekir aksi halde enginar bünyesinde barındırdığı mineraller ile vitaminleri hemen kaybeder.

Eğer enginarı dalından koparmışsanız ve en az birkaç gün boyunca saklamak istiyorsanız tazeliğini koruması açısından saplarını kesmeniz gerekir. Sapları kesilen enginarı daha sonra su ile dolu olan bir kavanoza koyun ve gün içinde 1 defa suyunu tazeleyin. Suyunu her tazelediğinizde saplarından en az 1 cm kadar kesin.

Enginarı dondurucuda saklamak istiyorsanız enginarı iyice temizleyin ve limonlu suyun içinde bir süre beklettikten sonra enginarlar iç içe gelecek bir şekilde porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetinin içerisine koyun. Buzdolabı poşetinin içerisine koyduğunuz enginarları vakumladıktan sonra dondurucuya yerleştirin.

Başka bir saklama yolu ise enginarları tamamen temizledikten sonra limonlu ya da tuzlu suyun içinde 2-3 dakika kadar haşlamaktır. Enginarları haşladıktan sonra haşlama suyundan alın ve hemen buzlu suyun içerisine daldırıp yine hemen çıkartın. Daha sonra enginarları iyice süzüp kurutun ve havasını aldıktan sonra dondurucuya koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder