Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin cinsiyetini belirleyebilmek için ultrason muayenesi yapılmalıdır. Elbette bir bebeğin hangi cinsiyete sahip olduğu gebelik oluşum tarihinde genetik açıdan zaten bellidir. Ancak bunun haricinde bebeğin cinsiyetini hem göz ile hem de ultrason ile anlayabilmek için bebeğin belli bir süre büyümesi beklenmelidir.

Ultrason yardımı ile bir bebeğin cinsiyetini belirlemek için gebeliğin en erken 3. ayın bitiminde yani 13 haftalık gebelik olması gereklidir. Fakat her seferinde 3 aylık gebelik süresi bir bebeğin cinsiyetini belirlemek için yeterli olmayabilir. Net bir şekilde anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetini belirleyebilmek için en kesin zaman gebeliğin 17 ila 20. haftasıdır.

20. haftada çok nadir de olsa cinsiyet konusunda bir yanılma söz konusu olabilir ama bir sonraki ayda cinsiyet net bir şekilde belli olur. Fakat gözlemler sonucunda kız denilen bebeklerde yanılma oranı fazladır. Çünkü erkek organının görülmemesi anne karnındaki bebeğin kız olduğu yanılgısını yaratabilir.

Ultrasonografi yöntemini dışında gebelik esnasında anne karnından amnion suyunun alınması yani amnosentez ya da koryon villus biyopsisi veya kordosentez gibi yöntemler ile uygulanan kromozomal incelemeler sonucunda anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kesin sonuçlar ile bilinir. Bu incelemelerin sonucunda XX olan kromozal yapı dişiyi, XY kromozal yapıya sahip olan ise bebeğin erkek olduğuna işarettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder