Bebeklere Masaj Nasıl Yapılır?

Bebeklere Masaj Nasıl Yapılır?

Bebek masajında dikkat etmeniz gereken ilk adım bebeğinizin üşümemesini sağlamaktır. Bunun için de oda sıcaklığı 24 ila 26 derece arasında olmalıdır ve hava akımı yani odada cereyan olmamalıdır.

Bunun dışında bebeğinize masaj uygulayacağınız yere temiz bir batine ya da benzeri yumuşak bir örtünün serilmesi ile hem bebeğinizin rahatının sağlanması hem de bebeğinizin altını kirletme durumunda önlem olarak kullanılması için önemlidir.

Masaj sırasında bebeğinizin ilgisini çekebilecek olan oyuncakların etrafta bulunması durumunda, bebeğiniz siz masaj yaparken ilgisini oyuncaklara yönlendirebilir. Bu sebeple bu tür oyuncakları masaj zamanında etraftan kaldırmanız gereklidir.

Elbette masaj yapacak olan kişinin de masaj için hazırlanması gereklidir. Çünkü bebeğin çildi çok hassastır ve masaj yapan kişi bu yüzden bebeğin cildini korumak için herhangi bir takı ya da mücevheri ellerinde bulundurmamalıdır ve masaj yapan kişinin tırnaklarını kestiğinden emin olunmalıdır.

Masaj sonrasında bebeğinize giydirilecek olan giysileri masajdan önce hazır etmeyi unutmayın.

Bu sayede bebeğinizin masaj sonrasında üşümemesini garantilemiş olursunuz. Bebeğinize masaj yapacağınız zaman bebeğinizi masaj yapacağınız yere yavaşça yatırın ve kıyafetlerini çıkarın. Masaj öncesinde bebeğinizin altı temiz değil ise temizlemelisiniz.

Masajı yapacak olan kişi ellerini mutlaka ılık ve temiz su ile yıkamalı ve ellerini ısıttığından emin olmalıdır.

Masaj için kullanacağınız losyon yakında tutulmalı ve masaja başlamadan önce hem masaj yapan kişinin elleri hem de bebeğin vücudu bebek yağı ile yağlanır.

Bebeğiniz ile masaj süresi boyunca yumuşak bir ses tonu ile konuşun ya da eğer isterseniz ona şarkılar söyleyin. Bu sayede bebeğiniz ile daha yakından iletişim kurabilirsiniz.

Adım Adım Bebek Masajı

yuz masajiBebek Yüz Masajı: Parmaklarınızı yumuşak bir şekilde bebeğinizin alnının ortasına koyun ve bu noktadan şakaklarına doğru yavaş yavaş masaj yapın. Bebeğinizin göz kapaklarını şakaklarına doğru yavaş bir şekilde ovun. Burnunu yanaklarına doğru yavaşça bastırarak ovun.

Bebeğinizin ağzını diş etlerinin üzerine gelen yerden kulaklara doğru sanki bir gülümseme yaptırır gibi yavaşça sıvazlayın. Son olarak da çenesinden kulaklarının arkasına doğru yavaşça masaj yapın.

gogus masajiBebek Göğüs Masajı: Ellerinizi bebeğinizin göğsünün ortasına koyun ve bebeğinizin koltuk altlarına doğru avuç içlerinizi hafif bir şekilde bastırıp sanki bir kitap sayfasını düzeltiyor gibi inin. Daha sonra ellerinizi bebeğinizin göğsünün ortasından omuzlarına doğru ileri ve geri kaydırın.

kol masajiBebek Kol Masajı: İlk önce bebeğinizin kolunu kaldırın ve koltuk altını nazik bir şekilde ovun. Bebeğinizin omzundan bileklerine kadar yavaşça masaj yapın. Yine aynı teknik kullanılarak bu defa bileklerinden omuzlarına doğru masaj yapın. Daha sonra bebeğinizin kolunu avuçlarınızın içine alın ve iç tarafa doğru dairesel hareketler yaparak masaj yapın.

Son olarak ellerini açın ve her parmağını sırasına uyarak yavaşça ovun ve aynı işlemleri öteki kolu içinde yapın.

karin masajiBebek Karın Masajı: Ellerinizi sanki kum çekiyormuş gibi bebeğinizin karnına koyun ve çekin. Sonra bebeğinizin bacaklarını kaldırın ve dizlerini bükerek karın tarafına doğru hafifçe bastırın. Bir eliniz ile bebeğinizin karnına aynı işlemi uygularken diğer eliniz ile bacaklarından tutup karnına doğru hafifçe bastırın. Parmaklarınızın ucu sol taraftan sağ tarafa doğru yürütülerek masajı bitirin.

ayak masajiBebek Bacak Masajı: İlk önce bebeğinizin bacağını kaldırın ve bacağını bileklerine doğru ilk önce bir eliniz ile sonra diğer eliniz ile sıvazlayın. Yine aynı teknik ile bu defa bilekten kalçasına doğru aynı işlemi tekrarlayın.

Sonra bebeğinizin bacağını bilekten her iki elinizin parmak uçları ile elleriniz paralel olacak bir şekilde yavaşça tutun. Daha sonra ellerinizi bebeğinizin kalçasından bileğine doğru elleriniz ters yönde olacak şekilde hareket ettirip ovun. Aynı işlemi kalçaya doğru devam ettirin.
Bebeğinizin kollarına uyguladığınız dairesel hareketi bebeğinizin bacağına da uygulayın.

Daha sonra bebeğinizin topuğundan parmaklarına doğru bebeğinizin ayak tabanlarını hafifçe ovun. Bebeğinizin ayak parmaklarını yavaşça ovmayı ihmal etmeyin ve bebeğinizin ayak üst kısımlarını bileklerinden parmaklarına doğru ovun.

sirt masajiBebek Sırt Masajı: Bebeğinizi temiz bir battaniye ya da yastığın üzerine yavaşça yatırın. Daha sonra ellerinizi bebeğinizin sırtının ortasına ve omurgasına dik bir açı oluşturarak tutun. Bebeğinizin sırtında elleriniz ile sürtme hareketi yaparak boyundan kalçasına doğru tüm sırtına masajı uygulayın. Son olarak bebeğinizin sırtında parmak uçlarınız ile küçük daireler çizerek masajı bitirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder