İPUÇLARIM

Kare Kenar Tığ İşleme Tekniği Nasıl Yapılır?

Kare Kenar Tığ İşleme Tekniği Nasıl Yapılır?

Bu projemizde sevgili hanımlar kare kenar tığ işleme tekniğinin nasıl yapıldığını göreceğiz. Bildiğiniz üzere kare kenar tığ işleme oldukça şık bir işleme tekniğidir.

Kare kenar işleme tekniği ile özellikle bebek battaniye kenarları, şal kenarları ve birçok şık proje süslenebilir.

Yine bildiğiniz üzere kenar işleme ipi ister ana proje ile aynı renkte isterseniz de farklı ve uyumla hatta zıt bir renkle dahi işlenebilir. Fakat kenar işlemeyi ortaya çıkartabilmek ve projenin güzelliğini daha fazla sergileyebilmek için genellikle farklı renkte kenar işleme ipliği kullanılır.

Kare Kenar Tığ İşleme Tekniği

kare kenar isleme teknigiAdım 1: Bu tekniği şu anda henüz öğreniyorsanız birkaç sıra çift kroşe işleme yapın. Daha sonra bir sıra tekli kroşe işleme yapın.

Eğer projeye direk dahil etmek istiyorsanız yine bir sıra tekli kroşe işleme yapın.

kare kenar isleme teknigiAdım 2: Bir sıra tekli işleme yaptıktan sonra bu sefer 2 tane zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

kare kenar isleme teknigiAdım 3: Daha sonra yani 2 tane zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra bu sefer tığ tarafından 4. zincirin içerisine 1 tane çift kroşe işleyin ve yukarıya doğru 3 tane zincir çekin.

kare kenar isleme teknigiAdım 4: Şimdi oluşturduğunuz boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleyin.

kare kenar isleme teknigiAdım 5: Daha sonra yine 3 tane zincir atlayıp 4. zincire 1 tane çift kroşe işleyin ve yeniden havaya doğru 3 tane zincir çekin ve yeniden oluşturmuş olduğunuz boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleme yapın.

Anladığınız üzere aynı adımları takip ederek artık tığ işiniz boyunca kenar işleme yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Yani sıra sonuna dek aynı şekilde 4 zincir atlayın, 1 tane çift kroşe işleyin, havaya 3 zincir çekin ve oluşturduğunuz boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleme yapın.

kare kenar isleme teknigiAdım 6: Sıra sonuna geldiğinizde normal olarak çift kroşe işlemeyi yapın ve kare işlemeyi tekniğini tamamlayın.

Eğer tığ işiniz 4 ya da katlarında değil ise kendi projenize uygun olan aralığı hesaplayarak zincir boşluklarını belirlemeyi unutmayın.

Kare Kenar Tığ İşleme Tekniği Video

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.