Plastik Şişeden Kalın Bileklik Nasıl Yapılır?

Plastik Şişeden Kalın Bileklik Nasıl Yapılır?

Daha önce buna benzer bir çalışma yapmıştık. Fakat bu çalışmamızda ütü kullanmadan direk olarak bileklikleri farklı bir yöntem ile hazırlayacağız.

Gerekli Malzemeler
Kalın bilekliklerinizi hazırlamak için plastik şişe, makas, maket bıçağı, eski bir kot pantolon ya da etek parçası, bant, çift taraflı bant, tutkal, 2 farklı renkte ipek kurdeleler, geniş simli kurdeleye ihtiyacınız var.

Plastik Şişeden Kalın Bileklik

bilezik 1Plastik şişenin orta kısmından dilediğiniz kalınlıkta bir parçayı maket bıçağı ve makas yardımı ile keserek çıkartın.

bilezik 2Daha sonra kot pantolon ya da etekten 96 cm uzunlukta ve kestiğiniz plastik şişe parçacı kalınlığında bir parça kesin. Sonra kumaş parçasının yan taraftaki iplerini çekerek yukarıdaki gibi iyice temizleyin.

bileklik 3Eğer kestiğiniz pet şişe parçası çok büyük ise makas ile kesin ve bileğinize göre ölçtükten sonra iki ucunu da bant ile yapıştırtın.

bileklik 4Sonra plastik kesip ölçüp yapıştırdığınız parçanın üzerine çift taraflı bandı yapıştırıp geri çıkartarak bandın yapışkanının plastik şişe parçasına geçmesini sağlayın ya da plastik şişenin üzerine güçlü bir tutkal sürün.

Sonrasında kot kumaşı enlemesine plastik şişeye sarın. Eğer tutkal kullanarak sarma işlemini yapıyorsanız tutkalı plastik şişenim her tarafına değil kot kumaş parçasını sardıkça sürün.

bileklik 5Tüm kumaş parçasını yanlamasına sardıktan sonra kalan uca biraz tutkal sürüp iç taraftan yapıştırın.

bileklik 6İpek kurdeleler 2 farklı renkte olmak zorunda. Çünkü şimdi bu iki farklı renkte olan kurdeleleri aynı kot kumaş bilekliği gibi bu sefer yukarıda olduğu üzere üst üste yanlamasına plastik bileklik kalıbına yapıştırmanız gerekiyor.

Aynı şekilde kalan uç kısmı iç tarafa tutkal ile yapıştırın.

bileklik 7Bu sefer geniş simli kurdeleyi boylamasına plastik bileklik kalıbının üzerine yapıştırın.

Eğer bu bileklik modellerini beğendiyseniz mutlaka plastik şişeden bilezik nasıl yapılır isimli çalışmamıza da bir göz atmanızda fayda var.

Anladığınız üzere eski bir plastik şişe ve evde bulunan kıyıda köşede duran birçok farklı kumaş parçası ile birbirinden güzel bileklikleri sadece birkaç dakika içerisinde hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder