İPUÇLARIM

Egzersizin Sağlık Ve Enerji Üzerine Etkileri Nelerdir?

Egzersizin Sağlık Ve Enerji Üzerine Etkileri Nelerdir?

Egzersiz yapmanın enerji seviyeniz üzerinde olumlu olarak çok büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle fazla kilolara sahipseniz egzersiz kesinlikle şarttır. Çünkü fazla kilolar vücuda fazla yük yapar ve dolayısı ile enerji seviyesini azaltır.

Bildiğiniz üzere enerji üretimi için oksijen gereklidir ve egzersiz yapmakta vücudun oksijen kapasitesini arttırmaktadır. Bu nedenden dolayı da çok daha fazla oksijen alan hücreler çok daha fazla enerji üretmeye başlar.

Bunun dışında yemiş olduğunuz besinlerde dokulara çok daha kolay bir şekilde ulaşılır.

Egzersizin Kalp Ve Damar Üzerine Etkileri Nelerdir?

Tansiyonu düşürür, kalp kasını güçlendirir, kalbin dinlenme esnasında atım hızını azaltır, hücrelere çok daha fazla besin gitmesini sağlar, kanda iyi kolesterolü arttırır, kolesterolü ve kan yağını düşürür ve kalbe giden damarları genişletir.

Egzersizin Akıl Sağlığı Üzerine Etkileri Nelerdir?

Keyif veren hormonların salgılanmasını arttırır ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar, mental performansı arttırır, kişinin kendine güvenini arttırır, stres hormonlarının metabolizmasına yardımcı olur, uykuyu düzenler, depresyonu önler ve anksiyete ile gerginliği azaltır.

Egzersizin Kas Ve İskelet Sistemi Üzerine Etkileri Nelerdir?

Fiziksel görünümü ve cildi güzelleştirir, kemiklerde kalsiyum tutulmasını arttırarak osteoporozu engeller, vücudun esnekliğini arttırır ve kasları güçlendirir.

Egzersizin Sindirim Sistemi Üzerine Etkileri Nelerdir?

Kişinin yaşam süresini uzatır, yağların yakılmasını hızlandırır ve kilo vermeye yardım eder, çok daha fazla yemek yiyebilmeyi sağlar, iştahı dengeler, kabızlığı önler, toksinlerin sindirimin sonrasında arta kalan artıklarını vücuttan daha hızlı atmasını sağlar ve sindirimi kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.