Bebekler Neden Ağlar?

Bilhassa hızlı bir şekilde büyüyen bebekler büyüme dönemlerinde birkaç gün boyunca çok fazla acıkır ağlar ve çok daha sık bir şekilde beslenmek isterler.

Bebekler bu birkaç gün boyunca istediği sıklıkta süt emerlerse süt miktarı da bu oranla artar ve bebek eski sıklıkta emmeye devam eder.

Emzirme döneminde annenin yemiş olduğu bazı yiyecekler annenin sütünden geçer ve bebekte gaz oluşumuna neden olup bebekte ağrı ile ağlamaya neden olabilir.

Kola ile kahve ve çaydaki kafein anne sütüne geçerek çocuğun rahatsız olmasına sebep olabilir.

Bebeğin emzirilirken uygun olan pozisyonda yerleştirilmemesi, emzirirken bebeğin başının baskılanması ya da memelerin süt ile çok fazla dolu olması da bebeğin ağlamasına neden olabilir.

Bebeğin altının temiz olmaması ve evin ya da odanın çok sıcak ya da çok soğuk olması yüzünden bebekler rahatsızlık alabilir ve bu yüzden de ağlayabilirler.

Fazlaca gelen misafirler ve kucağa sürekli bebeği alma gibi durumlarda bebek yorulduğu için ağlayabilir.

Doğum sırasında vakum kullanılması yüzünden ağrı meydana gelebilir ve bu durumda bebeğin ağlamasına sebep olabilir.

Bunun dışında bebeğin hasta olma durumu bebeğin ağlamasına sebep olabilir.

Kolik Ağrı

Bazı zamanlarda bebekler günün belirli zamanlarında bilhassa akşamları sürekli olarak ağlar. Bebek karnı ağrıyormuşçasına bacaklarını karnına doğru çeker, bebek emzirilmek istiyormuş gibi davranabilir ve bu gibi durumlarda bebeğin rahatlatılması çok zordur.

Bunun nedeni tam olarak bilinmese de aşırı bağırsak sesleri ile gazlanma sorunu olabilir. Bunun adına kolik denir. Kolik olan bebeklerin büyüme ile gelişmelerinde bir sorun yoktur ve bebeklerde ağlama 3 aylıktan sonra azalır.

Bebeği kucağa aldığınızda gergin bir şekilde olan karın kaslarını daima sıcak tutmanız ve sırtını okşamanız veya ılık havluyu bebeğin karnı bölgesine sarmanız bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebek bu dönemi atlatana dek sabırlı olmakta fayda vardır. İlk önce bebeğin neden ağladığı tespit edilmeli ve gerekli önlemler alınıp bebeğin tekrar emmeye devam etmesi sağlanmalıdır.

Erken Doğmuş Ve Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerde Ağlama
Bu sorunlar ile doğan bebeklerin annelerinin sütüne büyük bebeklerden çok daha fazla ihtiyaçları vardır.

Çünkü anne sütü bu sorunlar ile doğan bebeklerin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek şekilde güçlüdür ve çok daha fazla protein ve enfeksiyona karşı koruyucu olan maddeleri içermektedir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.