Nar Ekşisi Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nar Ekşisi Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nar meyvesinin bazı işlemlerden geçmesi sonucu elde edilen nar ekşisini hepimiz salatalarda, soslarda ve yemeklerde kullanırız.

Saf nar ekşisi çok yoğun akışa sahip olan, neredeyse bordo renginde kırmızının bir tonuna sahiptir. Saf olan nar ekşisi aslında kolay yollardan elde edilmediği yani çok zahmetli bir şekilde elde edildiği için çok ama çok kıymetlidir.

Nar ekşisi elde etmek için kullanılan narlar sulu ve büyük narlar ise yaklaşık olarak beş kilo gramlık narlardan yaklaşık olarak yarım kilo kadar nar ekşisi elde edilebilir.

nar eksisi nasil saklanir

Nar Ekşisi Nasıl Saklanır?

Nar ekşisi bildiğiniz üzere insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Diş eti kanamalarına, şeker hastalığına, tansiyonun dengelenmesine, enfeksiyonlara, kal damar sistemine, böbreklerin düzgün bir şekilde çalışmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve idrar söktürmeye yardımcı olan bir besindir.

Gördüğünüz üzere insan sağlığı için şifa kaynağı olan bir besin sadece tek bir şişede toplandığı için bu şifa kaynağının doğru ve sağlıklı bir şekilde saklanması da çok önemlidir.
Nar ekşisini saklarken sert temiz plastik şişeler ya da mümkünse cam şişeleri kullanmayı tercih edin. Elbette sizin de bildiğiniz üzere temiz cam şişeler plastik şişelerden çok ama çok daha sağlıklıdır. Ancak eğer var ise ve isterseniz nar ekşisini toprak kaplarda da sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Nar ekşisini saklamanız gereken ortam mutlaka loş ve serin bir ortam olmalıdır. Ayrıca nar ekşisi kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Eğer isterseniz nar ekşisini buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat saf nar ekşisi bilhassa taze ise akışkandır ve zamanla durdukça koyu bir hal alır. Bu yüzden zaman geçtikçe buzdolabında kalır ise şişeden kolay bir şekilde akması da güçleşmiş olur.

Bu yüzden de nar ekşisini evinizde kesinlikle güneş almayan ve mutlaka serin bir yerde saklamanız, nar ekşini sağlıklı bir şekilde saklamanız için en ideali olacaktır.

Eğer nar ekşisini yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun olan ortamlarda saklarsanız en az 1 yıl boyunca nar ekşisini bozulmadan saklamayabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder