Bebeklerde & Çocuklarda Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde & Çocuklarda Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebek ya da çocuklara günlük temizlik alışkanlıkları bir an önce kazandırılmalıdır. Bebeğin ya da çocuğun yüzü temiz ve yumuşak olan bir bez ile silinmelidir. Yüz temizleme işlemi için kullanılan bez mutlaka bebeğe ya da çocuğun cildine uygun olan bir temizleme sabunu ile sabunlanmalıdır.

Göz Temizliğine Dikkat!

Bebeğin gözlerinde çapaklar oluştuğu zaman steril bir bez yardımı ile ya da gazlı bez veya temiz bir tülbent ile önceden kaynatılmış ve soğutulmuş olan su veya demlikte kalan soğuk çay ile ıslatılarak gözlere bastırılmadan silinmelidir. Her seferinde yeni bir temiz steril bez alınmalı ve çapaklar temizlenirken bezin aynı bölgesi ile gözde geri dönülmemelidir. Bu sayede bir gözde olan enfeksiyon diğer bir göze ya da gözün diğer bölgelerine bulaşmaz.

Bebekte göz temizliği iç bölgeden dış bölgeye doğru yapılmalıdır. Bazı durumlarda bebeklerin gözlerinden sarıya yakın bir renkte olan bir sıvı gelebilir. Eğer bu sıvı akma durumu kısa bir süre içinde geçmez ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna bebeği kontrole götürmenizde fayda vardır.

Kulak Temizliği Önemli
Özellikle bebeklerin kulakları çok hassastır ve bu yüzden de bebeğin ay da çocuğun kulak deliklerine asla herhangi bir şey sokulmamalıdır. Kulak temizliğinde kulağın arka tarafı ile kulak kepçesi kısmının iç tarafları silinerek temizlenmelidir.

Günlük hayatta kullandığınız pamuklu çubuklar özellikle bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeklerde pamuklu çubuk kullanımı bebeğin kulak zarının zarar görmesine enden olabilir ayrıca kulağı temizlemekten çok kulağa kirleri içeriye doğru itmekten başka bir işe yaramaz.

Bebeğe banyo yaptırırken bebeğin kulağına çok az bir miktarda su kaçması durumunda telaş yapmaya gerek yoktur. Kulağın içine kaçan bu az miktardaki sıvı kulağın içerinde birikmiş olan kire ulaşarak kirin yumuşamasını sağlayacağı için bu sıvının kendi kendine kulağın dışına çıkmasının beklenmesinde fayda vardır. Fakat orta kulak iltihabı olan bebeklerde banyo öncesinde kulaklar suyun kaçmaması için mutlaka kapatılmalıdır.

Bebeğin burnu tıkanmadığı sürece herhangi bir şey yapmaya yani temizlemeye gerek yoktur. Fakat burundaki kir görünür bir duruma gelmiş ise yumuşak ve temiz bir kulak temizleme çubuğu ile çok dikkatli bir şekilde hafifçe temizlenebilir.

Bebeğin ağzında pamukçuk oluşumunu engellemek için meme başı, biberon ve emzik temizliğine çok dikkat edilmelidir. Eğer tüm dikkatinize rağmen bebeğinizin ağzında pamukçuk oluşumu başladı ise bebek hemen doktora götürülmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder