İPUÇLARIM

Bebeklerde karın sancısı nasıl geçer?

Bebeklerde karın sancısı nasıl geçer?

Özellikle yeni doğan bebeklerdeki sancılar ve en çok rastlanılan bebeklerde gaz sancısı, anne babaların korkulu rüyası haline gelmiştir. Birçok yöntem ve ilaç denense bile bazen olumlu sonuçlar alınmaz. Bundan dolayı bebekler sürekli ağlar ve beslenmeyi reddeder. Peki, bebeklerin gaz sancısı olduğu nasıl anlaşılır? işte yanıtı;

Bebeklerde sancıların sebebi doğduklarında sindirim sisteminin tam gelişmemiş olmasıdır. Tam gelişmeyen sindirim sisteminden dolayı bebekler gazlarını çıkarmakta oldukça zorlanır. Buda onlarda sıkıntı yaratarak ağlamaya sebep olur. Bunu önlemek için en çok bilinen yöntemlerden birisi kucağa alınan bebeğin sırtı yavaşça ovulur.

Bebeklerde hareket kabiliyeti tam oluşmadığı için buda sancılara neden olur. Bu bakımdan onlara egzersiz ile destek bir hareket sağlayabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin bacaklarını yavaşça ve yumuşak bir şekilde karnına doğru itmek, uygun bir bebe yağı ile karnını ovmak yeterli olacaktır.

Bebeklerdeki sancılara iyi gelen yöntemler;

Elma yağı ( adaçayı yağı ); Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz acı elma yağı ile bebeğinize masaj yapabilirsiniz. Her bir ayağa bir damla dökerek, karna dökerek yavaşça yumuşak hareketler ile masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin sancılarına çok iyi gelecektir. Günde en fazla 3 kez uygulanabilir. Fazlası cilde zarar verebilir. İlaç değildir.bebekteki karin sancisina masaj iyi gelir

Sağ zeytinyağı;Saf zeytinyağı özellikle kakasını yapmakta zorluk çeken bebeklerin sancılarını gidermede etkilidir. Sadece bu sebepten dolayı sancısı olan bebeklere bir çay kaşığı kadar verilebilir. Bu ölçünün dışına çıkılmamalıdır. Eğer sancı sıkıntısı yoksa bebeğinize vermeyiniz.

Fitil;Bebekleri olan her ailenin tanıştığı fitil bebeklerdeki sancının giderilmesinde ve kaka yapma sorununun giderilmesinde etkilidir. Çok fazla fitil kullanımı boşaltım sisteminde tembelliğe yol açacağından doktorun önerisi dışında fazla kullanmamanız gerekir. Sadece sancısı olduğunda yarım fitil yeterli olacaktır.

Bebeklerdeki sancılara iyi gelen bu doğal yöntemler sayesinde hem bebeğiniz hem siz rahat uyuyabilirsiniz.

Bebeklerde gaz sancısı;

https://www.youtube.com/watch?v=JK6kbQpLWG0

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.