Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Sorusu her kadının hayatında 1 kez de olsa merak edip araştırdığı bir konudur. Şüphelerin açıklığa kavuşturması için tercih edilen gebelik testi sonuçları, bazen olumsuz, bazen de beklenmedik zamanda sürprizlerle gelen bir haber olarak karşınıza çıkabilmektedir. Peki, hamilelik testi ne zaman yapılır? Hamilelik Testi Sonuçları Kesinlik Düzeyi Nedir? Gebelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik beklentisi ya da şüphesi içinde olduğunuz durumlarda, hamile olup olmadığınızı öğrenmenize yardımcı olan cihaza hamilelik testi denir. Hata oranının sadece %1 olduğu hızlı gebelik testleri bilgilendirici niteliktedir. Hızlı gebelik testleri %100 sonuç vermeyen testlerdir ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğinin doktor tarafından kontrolünün yapılması gerekir.

hamilellik-testi

Hamilelik Testi

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Adet gecikmesinin yaşandığı andan itibaren ve gebe kalma günü planının 2 hafta sonrasında gebelik testi yapılabilir. HCG oranı hamilelik sonucunu ve haftasını belirler. Sadece zigotun rahim duvarına yapıştığında hCG hormonu salgılanır, bu nedenle hamileliğin planlandığı günden 10 gün önce bir test yapılmamalıdır. Peki, gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testi cihazının üzerine, hamilelik beklentisi ya da şüphesi olan kadından alınan idrarın damlatılması ile öğrenilir. Tam sonuç almak içinse aile hekiminizin ya da doktorunuzun yapacağı kan tahlili ile öğrenebilirsiniz.

hamilellik-testi

Evde Hamilelik Testi Yapılan Yöntemler Doğru mu?

Cihaz ile gebelik testinin yanı sıra, evde yapılan gebelik testleri de oldukça yaygındır. Örneğin; tuz ile gebelik testi, limonla hamilelik testi, diş macunu ile gebelik testi gibi doğruluğu kesin olmayan birçok test yöntemi bulunmaktadır. Fakat evde yapılan tüm bu testlerin doğruluk payının olup olmadığı tıbbi açıdan kanıtlanmış değildir. En doğru yöntem, hamilelik şüphesi olan kişinin kan tahlili ve ultrason kontrolü yaptırarak sonucu öğrenmesi olacaktır.

hamilellik-testi

Hamilelik Testi Sonuçları Kesinlik Düzeyi Nedir?

Gebelik testinde pozitif bir sonuç elde edildiyse, hamilelik kesinlikle doğrudur denilebilir. Eğer negatif görülüyorsa, test sonucu daha az güvenilirdir.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız test negatif bir şekilde sonuçlandıysa, birkaç gün daha bekleyin ve yeni bir test alarak testi tekrar deneyin. Sonuç ne olursa olsun şüpheniz varsa, kesinlikle bir kadın doğum doktoru ile görüşün.

hamilellik-testi

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, her kadının hayatında en az 1 kere de olsa şüpheye düşerek netliğe kavuşturmak istediği bir durumdur. Dönem dönem gebelik testi yapmanıza neden olan bazı etkenler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Mide bulantıları, kusma, göğüslerde hassasiyet, ani duygusal değişimler, kokulu idrar, sık idrara çıkma, koyu renk idrar, unutkanlık, kabızlık, karında şişkinlik, huzursuz uykular, ani açlık hissi ya da hiçbir şey yiyememek, tat ve koku alma duyularında keskinlik gibi belirtilerden birkaçını aynı anda yaşıyorsanız gebelik testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Doğum Çantası Listesi Hazırlama Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder