Emzirme Sorunlarım İçin Nereden Yardım Alabilirim?

Emzirme Sorunlarım İçin Nereden Yardım Alabilirim?

Sadece yeni doğum yapmış anneler değil özellikle ilk defa anne olan bayanların her zaman için emzirme konusunda yardıma ihtiyacı olabilir.

Mutlaka aile fertlerinden biri ya da bir yakını yani bilgili ve deneyimli olan bir başka bayan yeni anne olan kişiye yardımcı olabilir.

Bunun dışında deneyimli olan bir hemşire, ebe veyahutta anne destek grubu iyelerinden biri hatta ve hatta başarılı bir emzirme deneyimine sahip başka bir anne de yeni anneye emzirme konusunda yardımcı olabilir.

Bahsettiğimiz bu deneyimli ve güvenilir kadınlar annenin olabilecek tüm sorularını sağlıklı bir şekilde yanıtlayabilirler ve böylece de yeni annenin kendine olan güvenini sağlamlaştırabilirler. Anneler yani ilk defa anne olan kişiler her şeyden önce mutlaka çevrelerine en yakın olan anne destek grubunu aramalıdırlar.

Eğer sizinde çevrenize yakın olan bir yerde ADG yani anne destek grubu var ise grubun toplantılarına katılabilir ve birbirinize destek olabilirsiniz.

Bebek Hastalandığında Emzirilebilir Mi?

• Bebekler hasta dahi olsalar emzirmeye ara verilmemelidir.
• Eğer bebek hasta ise her zamanki beslenme programından çok daha sık bir şekilde bebek emzirilmelidir.
• Hastalıktan kaynaklanan bazı sebepler neni ile bebek huzursuz hatta daha az iştahlı olabilir. Bebeği emzirmek bu huzursuzluğu üzerinden atıp bebeğin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
• Bebeği emzirmek sadece bebeği beslemek değildir. Bebeği emzirmek bebek ve annenin birbirlerine duygusal açıdan bağlanmasına da yardımcı olur. Anne ile bebek arasındaki bağı çok daha kuvvetli bir hale getirir. Bu durumda elbette hem anne hem de bebeğe çok iyi gelen psikolojik bir destektir.
• Özellikle ishalli hastalıklarda bebeğin anne sütü ile beslenmesi hastalığı bebeğin çok daha hızlı bir şekilde atlatmasına yardımcı olacaktır.

Anne Hasta Olduğunda Bebek Emzirilmeli Mi?
• Eğer anne kemoterapi alıyor ise ya da psikiyatrik bir tedavi gerektirmekte olan bir rahatsızlığı var ise anne bebeğini emzirmemelidir.
• Bunların dışında anne şeker hastası dahi olsa ya da yüksek tansiyon, soğuk algınlığı veya ishal sorunu bile yaşıyor olsa bebeğini emzirmeye devam edebilir.
• Eğer anne herhangi bir ilacı sürekli olarak kullanmak zorunda ise mutlaka bebeğini emzirdiğini de doktoruna hatırlatmalıdır.

Emziren Anne İlaç Kullanabilir Mi?
• Genellikle her türlü ilacın emziren kadınlara uygun olan yani süte geçmeyen türleri bulunmaktadır.
• Eğer emziren anne ilaç kullanmak zorunda ise mutlaka doktora bebeğini emzirdiğini ve ilacı bu duruma göre ayarlamasını istemelidir.
• Fakat sadece kemoterapi gören annelerin tedavi süresi devam ettiği sürece bebeklerini kesinlikle emzirmemeleri gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder