İPUÇLARIM

Bileklikli Toplu İğnelik Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Bileklikli Toplu İğnelik Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Daha önce hızlı bir şekilde toplu iğnelik nasıl hazırlarız hep beraber görmüştük. Fakat bu çalışmamızda biraz daha profesyonel ve çok daha sağlam olan ve özellikle sürekli dikiş diken bayanlar için mükemmel bir yardımcı olan bileklikli toplu iğnelik ya da bilekte toplu iğneliği hazırlayacağız.

Gerekli Malzemeler
Bileklikli toplu iğnelik için makas, elyaf, kumaş, toplu iğneler, dikiş makinesi, biri kısa biri uzun çıtçıt ve kare küçük bir karton.

Bileklikli Toplu İğnelik Dikimi

Elbette her zamanki gibi ebatlarını size bırakıyoruz. İlk adım olarak toplu iğneliğiniz için seçtiğiniz kumaşınızı yıkayın ve daha sonra güzelce ütüleyin. Bu işlemler toplu iğneliğinizin kullanım süresini epeyce uzatacaktır. Seçeceğiniz kumaş bu defa biraz fazlaca olmalı çünkü aynı kumaşı kullanarak hem toplu iğnelik hem de bilekliği takım oluşturacak şekilde yapacağız.

Bilek toplu igneligi 2İkinci adım olarak seçtiğinizi kumaşı kare olarak 2 parçaya ayırın. Toplu iğneliğinizin ne kadar büyük olmasını istiyorsanız iki parçanın da o denli büyük olması gerekiyor.

Bilek toplu igneligi 3Daha sonra bileklik için olan parçayı uzunlamasına kesin. Bu noktada bilekliğin ne kadar kalın ve ne kadar uzun olacağına siz kendi bileğinize göre karar verin. Bu noktada biz herhangi bir ölçü verip daha sonra sizi zor durumda bırakmak istemiyoruz.

Bilek toplu igneligi 4Şu anda elinizde 2 tane kare bir tane uzun dikdörtgen kumaş olması gerekiyor.

Bilek toplu igneligi 5Şimdi uzun olan dikdörtgen kumaşı alın ve ters tarafı yukarı gelecek şekilde katlayıp toplu iğneler ile sabitleyin. Katlamayı uzunlamasına yapın.

Bilek toplu igneligi 6Uzun dikdörtgen kumaşı dikiş makinenizde dikiş kısımları ince olacak şekilde dikin. Makine dikişi ilerledikçe toplu iğneleri çıkartmayı unutmayın. İsterseniz orta kısımda isterseniz de küçük uçlarından bir tanesini açık bırakarak tüm dikdörtgen kumaşınızı ileri, geri ve ileri olarak dikin.

Bilek toplu igneligi 7Dikiş bittikten sonra dikdörtgen kumaşın iplik fazlalıklarını temizleyin.

Bilek toplu igneligi 8Daha sonra dikdörtgen kumaşınızın kenarlarından minicik parçalar kesin yani uç kısımlarını çok az kesin.

Bilek toplu igneligi 9Kenarları kestikten sonra şimdi delici olamayan bir alet ya da bir çubuk yardımı ile ters olan dikdörtgen kumaşı düz tarafına çevirin.

Bilek toplu igneligi 10Düz tarafa çevrilmiş olan bileklik kumaşın üzerinden sıcak ütü geçin ve üst dikişlerini atın. Bu dikiş ile daha önce açık bırakmış olduğumuz küçük ara da kapanmış olacak. Kumaşın 4 tarafını da dikmeyi ihmal etmeyin.

Bilek toplu igneligi 11Uzun olan çıtçıtı bileklik kumaşınızın bir yüzüne yukarı tarafa doğru toplu iğne ile tutturun.

Bilek toplu igneligi 12Daha sonra bilekliği ters çevirin ve diğer uç kısmına küçük olan çıtçıtı toplu iğne ile sabitleyin.

Bilek toplu igneligi 13Çıtçıt olan kısımları dikiş makineniz ile iyice dikin.

Bilek toplu igneligi 14Kare kumaşlardan bir tanesini alın ve uzun çıtçıtın olduğu tarafa hizalayarak ters bir şekilde çevirin.

Bilek toplu igneligi 15Ön tarafa çevirdiğinizde küçük çıtçıtın ön tarafta size doğru baktığından emin olun. Kare olan kumaşı toplu iğneler ile sabitleyin.

Bilek toplu igneligi 16Kare kumaşı kenarlardan 1 cm kalacak şekilde dikiş makineniz ile dikin.

Bilek toplu igneligi 17Bileklik kısımları olan dikdörtgen kumaşı kare kumaşın ortasına doğru katlayıp toplu iğneler ile sabitleyin.

Bilek toplu igneligi 18Elimizde kalan diğer kare kumaşı düz tarafı içeri bakacak şekilde bileklik kısım katlanıp sabitlenmiş kumaşımızın üzerine koyup yan taraflarını toplu iğne ile diğer kare kumaşa sabitliyoruz.

Sabitlediğimiz kare kumaşımızı alıp dikiş makinemizde dikiyoruz. Dikmeye devam ettikçe toplu iğneleri çıkartmayı unutmayın. Dört tarafı da dikmeyin sadece 3 tarafı dikin. ( dikiş sonrası saçak ip ve püskül gibi atıkları temizlemeyi unutmayın)

Bilek toplu igneligi 19Yine diğer kumaşta yaptığımız gibi bu kumaşta da kenar kısımları alıyoruz.

Bilek toplu igneligi 20Bilekli kısmını dış tarafa çekiyoruz ve toplu iğneliğimizi düz tarafa çekmiş oluyoruz ama ilk önce içindeki toplu iğneleri çıkarmayı ihmal etmiyoruz. Düzelt işlemi iyi yapıp kareler iç tarafa göçmüş bir halde kalmasın.

Toplu iğneliğinizi düz tarafa çevirdikten sonra ütülemeyi ihmal etmeyin.

Bilek toplu igneligi 21Yine hazırladığınız küçük kartonu kare iğneliğinizin içine sokun. Bu karton kare şeklin korunmasında yardımcı olacaktır.

Bilek toplu igneligi 22Kare kumaşın açık kalan kısmında bir çubuk ya da parmaklarınız ile elyafı doldurun. Ve normal dikiş iğnesi ve sağlam bir iplik ile açık kalan kare kumaştaki kısmı dikin.

Video İle Anlatım 1

Video İle Anlatım 2

Video İle Anlatım 3

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.