İPUÇLARIM

Jel Oda Kokusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Jel Oda Kokusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Jel oda kokuları diğer oda kokularında çok daha kalıcıdır. Ama bu oda kokuları ye istediğimiz koku özelliklerinde ya da istediğimiz bütçe özelliklerinde olmazlar. Pekiyi bu durumda ne yapmak gerekir? Elbette kendi jel oda kokularımızı kendimizin hazırlaması gerekir.

Evde hazırlayacağımız bu oda kokuları hem daha sağlıklı hem de tam bizim istediğimiz özelliklerde olacaklar. Birde bir çeşit oda kokusu aldığımız zaman tüm evin odaları hep aynı koku ile dolarken kendi yaptığımız jel oda kokuları sayesinde biri salona, biri mutfağa ve bir diğeri de banyo ya değişik ve güzel kokular verebilir.

Jel kokuları sadece evlerin odalarına değil eğer küçük kâseler halinde yaparsanız dolaplarınıza ve çekmecelerinize de güzel koku vermesi için koyabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
İstenilen herhangi bir meyvenin esansı, tava, fırın eldiveni ya da aklın havlular, sade toz jelâtin, tahta kaşık, gıda boyası, tuz ve elbette ısıya dayanıklı cam şık bir kâse.

Farklı şekillerde kâse ve farklı meyve özlerini kullanarak 3 değil 5 değil istediğiniz kadar farklı oda kokusunu evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Jel Oda Kokusu Yapımı

jel oda kokusu 1İlk önce seçmiş olduğunuz herhangi bir renkteki gıda boyasından 3-4 damla kadar ısıya dayanıklı kâsenin içine damatlın.

jel oda kokusu 2Sonra yine kendiniz beğenerek seçtiğiniz meyve esansından gıda boyası eklediğiniz kâsenin içine 40-45 damla kadar damatlın.

Kaç Damal kadar damlattığınızı saymanıza gerek yok. Ama bilmeniz gereken meyve esanından ne kadar çok damlatırsanız oda jeliniz o kadar kuvvetli koku verir.

Hem meyve hem de gıda boyasını kâseye damlattıktan sonra kâseyi alın ve ocağa yakın bir yere ve rahat hareket edebileceğiniz bir yere koyun.

jel oda kokusu 3Bir miktar suyu derin tavanın içine koyun ve orta ateşte kaynamasını bekleyin.

jel oda kokusu 4Kaynayan suyun içine yaklaşık 4 paket toz jelâtini ilave edin.

jel oda kokusu 5Jelâtin iyice eriyene dek tahta kaşık ile karıştırmaya devam edin.

Toz jelâtini nereden bulacağız diye panik yapmanıza gerek yok. Bilhassa aktarlardan kolaylıkla toz jelâtin satın alabilirsiniz.

jel oda kokusu 6Daha sonra eriyen jelâtin tenceresinin içine daha önce eklediğiniz miktarda yani yaklaşık 1 tam cam ölçü kadar su ekleyin. (Temiz su) Ardından birkaç cimcik kadar tuz ekleyin. Bir müddet daha karıştırmaya devam edin.

jel oda kokusu 7Tüm malzemeler eridikten sonra derin tavayı dikkatli bir şekilde kavrayın ve ocağın yakınında beklettiğiniz ve meyve esansı ile gıda boyasını eklediğiniz kâsenin içine tavadaki jelâtini boşaltın.

Bu noktada çok dikkatli olun çünkü tavanın içindeki sıvıların sizi yakmamasına dikkat etmelisiniz. Şu anda jel oda kokunuz hazır. Tek yapmanız gereken kimsenin dokunmayacağı bir yerde jel kabınızı bekletmek ve iyice donmasını sağlamak.

Birkaç Öneri
• Ölçüleri ne kadar fazla kullanırsanız jel oda kokunuz da o kadar uzun süreli dayanacaktır. Yani ne kadar çok jel ve su o kadar uzun süreli dayanacak jel oda kokuları demektir.
• Farklı kokular elde etmek için ihtiyacınız olan farklı meyve özleridir. Yani meyve özlerini almaya gittiğinizde birkaç farklı kokuyu almanız farklı oda jel kokularını yaratmanız demektir.
• Yaz zamanlarında portakal, limon gibi turunç kokuları, kış zamanlarında ise vanilya ya da tarçın gibi baharat kokularını tercih edebilirsiniz.
• Evde hazırlayacağınız oda jel kokuları hem aile bütçenize hem de evinizin daha ferah kokmasına yardımcı olacaktır.
• Büyük kâselerde yapacağınız oda jellerini oturma odası ve salona kullanırken, küçük ya da hatta minik kâselerde hazırlayacağınız oda jel kokularını banyo ve mutfaklarda kullanabilirsiniz.
• Gıda boyası olarak farklı renkleri kullanıp hazırladığınız oda jellerinin renklerini her oda için farklı olarak hazırlayabilirsiniz. Bu sayede oda jellerinizin rengi bulunduğu odanın dekorasyonu ile daha rahat uyuşabilir.
• Oda jel kokusu almak için aldığınız malzemeleri bolca almanız oda kokunuz bittiğinde ya da bitmeden bir gün önce yenisini daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır.
• Açık renklerde yaptığınız jel oda kokularını farklı malzemeler ile süsleyebilir ve jel oda kokunuzun daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.
• Vanilya kokulu olan oda jelleri diğer jeller kadar güçlü bir şekilde koku vermezler bu yüzden vanilya kokularını çekmece ya da dolap içi kokusu olarak küçük kaplarda yapmanız daha iyi olacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.