Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 2

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 2

Yumurtanın beyaz kısmını çırparken bir tutam kadar tuz eklerseniz bu sayede yumurta çırpma hızını da arttırmış ve kolaylaştırmış olursunuz.

Yumurtaları ayrı bir şekilde çırparken ilk önce beyaz kısımları çırpın. Beyaz kısımlar sarı kısımlar gibi çırpıcıya yapışmazlar bu sayede de temizlemesi çok daha kolay olacaktır.

Yumurta İpuçları

Yumurtanın sarısı değil sadece beyaz kısmını istediğiniz zaman geniş tarafına iğne ile bir ya da iki tanecik delik açın ve bu delikten yumurtanın beyaz kısmını akıtın. Daha sonra bu kısmı bir bant ile yapıştırın ya da yumurtayı alüminyum bir folyoya sarın. Bu sayede istediğinizde taze yumurta sarısı da elinizin altında olacaktır.

Yumurtanın sarısı ve beyazını ayırmak için ve aynı zamanda da taze kalmalarını sağlamak için mutfak hunisini kullanabilirsiniz.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için çok basit bir yöntem vardır. Taze olan yumurtalar suda hemen batarlar. Bu yumurtaların kabuk kısımları hem sert hem de donuktur. Eğer bir yumurtanın kabuğu parlak ve yumuşak ise bu yumurtanın taze olmadığını gösterir. Taze yumurtayı salladığınız zaman yumurta gevşek değil sert olmalıdır.

Yumurta alırken beyaz yumurtaların aynı kahverengi yumurtlar gibi olduğunu unutmayın. Yumurta renginin yumurtanın besin değeri ile hiçbir alakası yoktur.

Çılbır yapacağınız zaman yumurta akının dağılmaması için kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar sirke atmanız gerekir. Bu sayede hem lezzeti hem de görünüşü çok güzel olacaktır.

Haşlanmış olan yumurtaların sarı kısımlarının bozulmaması için sıcak suyun içinden pişer pişmez hemen alın ve soğuk suyun içine yumurtaları atın.

Yumurtayı rafadan hazırlayacağınız zaman yumurtaların kaynar suyun içinde çatlayıp beyaz kısımlarının akmasını istemiyorsanız yumurta suyunun içerisine 1 yemek kaşığı kadar sirke eklemeniz yeterlidir.

Yumurtayı tavada pişireceğiniz zaman yumurtaları tabağa alırken yumurtanın hem şeklinin bozulmaması hem de sarı kısmının parçalanmaması için yapmanız gereken yumurtalar pişerken yağın içerisine bir miktar sirke ve bir tutam tuz koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede yumurtalar piştikleri zaman hem tavaya yapışmayacaklar hem de bu sayede pişmeleri de çok daha kolay olacaktır.

Bu önerileri beğendiyseniz o zaman mutlaka yumurtalar bölüm 1’e de bir göz atmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder