Fırın Kullanımı Sırasında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Fırın Kullanımı Sırasında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Fırın kullanımı, hemen hemen her evde en çok ihtiyaç duyulan mutfak eşyalarından biridir. Özellikle de son dönemde dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarındaki artış, yağsız ve kalori oranı düşük yemekler hazırlamak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Fırın Kullanımı ve Yapılan Hatalar

Fırın kullanımı doğru şekilde bilmediğiniz takdirde fırınınızın ömrünü kısaltır, yemeklerinizinse lezzetini olumsuz yönde etkilersiniz. Fırın kullanırken yaptığınız hataları düzeltirseniz hem fırınınızın ömrünü uzatır hem de daha lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Fırın kullanırken herkesin yaptığı 9 hata şu şekilde sıralanabilir;

firin-kullanimi

Fırın Kullanımı

1- Fırının Hava Almasını Engellemek

Aynı anda fırına koyulan birkaç tepsi hava deliklerinin kapanmasına neden olabilir. Bu durumda fırının hava sirkülasyonu engellenir ve yemekler doğru ısıda pişemez. Isı her yere eşit oranda yayılamadığı için yemeklerin de her yeri aynı ısıda pişmez.

2- Fırın Temizliği

Pişme sırasında cama ve iç yüzeye sıçrayan yemek artıkları, buhar kalıntıları oldukça tehlikelidir. Fırını her kullanımda olmasa da 2 kullanımda bir temizlemek ve hava almasını sağlamak gerekir. Hijyen açısından sağlıklı bir ortam oluşturmayan kalıntılar yangına dahi sebep olabilir.

firin-kullanimi

3- Fırın Düğmesi Temizliği

Fırın düğmelerine sprey sıkmak, fazla ıslak süngerle silmek düğmelerdeki elektrikli devrelerin içine su girmesine neden olabilir. Fırın temizliğinin sadece nemli bir bez ile yapılması ve ardından kurulanarak tamamlanması fırın düğmeleri için en doğru temizlik yöntemidir.

4- Camda Buharlaşma

Fırın kullanımı sırasında camda buharlaşma sorunu, yalıtım problemlerinden kaynaklanmaktadır. Buharlaşma sorunun temel sebebi ise fırın lastiklerindeki eskimelerdir.

5- Dolap Amaçlı Fırın Kullanımı

Fırın kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri de fırınınız çalışmadığı süre zarfında fırın kapağını açmaktır.

Fırın çalışmadığı zamanlarda içine borcam, tava, tepsi koyarak saklama dolabı amacıyla kullanmak yanlış bir fikir olabilir. Fırın ayarları işaretleri uygun şekilde seçilerek de olsa fırını önceden ısıtmak için çalıştırdığınızda, içindeki eşyaları almayı unutursanız olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

firin-kullanimi

6- Ön Isıtma

Tariflerde yazan önceden ısıtılmış fırın ibaresi, yemeğin sıcak fırında pişirilmesi gerektiğini belirtir. Yemeği fırına koymadan önce en az 10 dakika boyunca fırının kendi kendini ısıtması beklenmelidir. Yoksa tarifleriniz istediğiniz gibi tutmaz, yemek pişirme süreniz uzar ve yemeklerinizde istediğiniz kıvamı elde edemezsiniz.

En çok hamur işi ve günlük yemeklerde kullanılan bu yöntem sayesinde, kıyır kıyır kurabiyelerinizin olmasına ve yumuşacık keklere kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

7- Pişme Sırasında Fırın Kapağını Sık Sık Açmak

Fırın kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri de fırın kapağını açmaktır. Pişirme sırasında fırının kapağını açmanız sıcaklığın fırın dışına çıkmasına sebep olur. Fırınınız fanlı fansız da olsa fark etmeksizin fırının aynı ısıyı oluşturması için daha çok çalışarak enerji harcamasına sebep olabilir. Keklerinizin sönmesine, yemeklerinizinse geç pişmesine neden olmaktadır.

İlginizi çekecek diğer yazı: Kağıt Havlu Kullanımında Bilmediğiniz 5 Farklı Yöntem

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder