Yoğurt Neden Süner?

Yoğurt Neden Süner?

Yoğurt neden süner? Yoğurdun sünmemesi için mayalanmasından tutun sütün kalitesi ve sıcaklığı gibi birçok etken, yoğurtta sünme nedenleri arasındadır. Yoğurt neden sakız gibi uzar, yoğurt neden sümüksü olur, mayalanan yoğurt neden uzar veya ev yoğurdu neden uzar diyorsan mutlaka dikkat etmeniz gereken sebepleri konunun devamında paylaştık.

 

Ayrıca bazen yoğurt sulu olur. Bunun sebebini araştırdığımız yoğurt neden sulu olur yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Bayanlar eskiden köy yaşam şartları dolayısı ile yiyeceklerinin birçoğunu ev de kendileri yapmaktaydı. Ekmek, yoğurt, salça, reçel gibi ve bu tarz birçok yiyeceği hazırlar en doğal hali ile yerlerdi. Tabi ki bu saye de hastalıklar da mümkün olduğunca az seviye de olurdu. Çünkü unutmamalıyız ki doğal yiyecekler ile beslenmek her zaman insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günümüz de de sağlığına dikkat eden birçok bayan bu tarz yiyecekleri dışarıdan hazır katkı maddeli olarak satın almak yerine ev de en doğal hali ile kendileri hazırlamayı ve daha sağlıklı beslenmeyi tercih ediyor.

 

Ancak bu yiyecekleri ev de doğal olarak hazırlamak söylendiği kadar kolay değil. Biraz el becerisi, yemek bilgisi, mutfak yeteneği ve istek gerek. Örneğin ev de doğal yoğurt yapmayı baz alırsak, ev de doğal yoğurt yapmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Yoğurdu mayalamak bilgi ve beceri ister bazen yoğurdun mayası tutmaz, bazen yoğurt süner ya da bazen hazırladığınız yoğurt ekşir bu ve bunlar gibi bazı problemlerden dolayı ev de doğal yoğurt yapılamayabilir.

 

Peki, evde doğal bir yoğurt nasıl mayalanır? Evde doğal yoğurt mayalamak istiyor iseniz bu yoğurt mayalama tarifini kesinlikle denemelisiniz. Öncelikle doğal inek sütünü iyice kaynatmalısınız. Ardından kaynayan sütü derin bir cam kavanoza dökmelisiniz. Cam da mayalanacak olan yoğurt diğerlerine göre hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olur. Ardından hafif ılınmasını bekleyelim. Hafif ılınan süte bir kaşık doğal yoğurt ilave ederek cam kavanozun ağzı sıkıca hava almayacak bir şekil de kapatılmalıdır.

 

Sütün fazlalığına göre mayalamak için koyduğunuz yoğurdu arttırabilirsiniz. Bir kaşık yoğurt 3-4 kilogram süte kullanılabilir. Ardından kapağını sıkıca kapadığınız kavanozları fırının içerisine koyup sabaha kadar hiç açmadan bekletmelisiniz. Koyduğunuz fırın sıcak olmamalı ya da herhangi bir dereceye yükseltilmemeli buradaki amaç kapalı ve karanlık bir yer de yoğurdun mayalanmasıdır.

Ertesi gün doğal ev yoğurdunuzu afiyet ile yiyebilirsiniz. Ancak bazen bazı durumlardan dolayı ev de hazırlamış olduğunuz doğal yoğurt süner ve ev de hazırlanan doğal yoğurtta genellikle yoğurdun sünmesi problemini bayanlar sık sık yaşarlar.

Ayrıca Yoğurt Nasıl Mayalanır ve Yoğurt Ne Kadar Sürede Mayalanır yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Peki, ev de doğal olarak hazırlanan yoğurt neden süner?

Sünen yoğurt zararlı mı yenir mi?

Sünen yoğurdun zararlı olup olmadığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. Ancak yıllardır kendimde uzayan yoğurdu süt kesiği veya lor peynir yaparak tüketiyorum.

Birde antibiyotikli sütten yapılan bir yoğurt çok zararlı olabilir bunu da belirteyim. Sütünüzün kalitesinden eminseniz yazının devamını okuyun. Aksi taktirde sütten şüpheniz var ise hemen çöpe atmanızda fayda var. (Sütümü yıllardır aynı çiftlikten alıyorum %100 güvenilir süt benimki)

Bu arada sünen yoğurt hakkında kimler ne tarz sorular sormuş diye araştırdığımda çok ilginç aramalar yapıldığını gördüm.

”Salyalanan yoğurt yenir mi, sünen yoğurt yenir mi, uzayan yoğurt yenir mi” gibi soruları görünce mutlaka sizleri de uyarmak istedim. Evet yenir hem de çok sağlıklı ev yapımı peynir olarak.

 

Uzayan sünen yoğurdunuzu atıp ziyan etmeyin!

Yukarıda bahsettiğim gibi hamarat hanımlar bilirler ki aile bütçesine yardımcı olmak için hiçbir şeyin ziyan edileceğinden.

Eee şimdi yoğurt neden sümük gibi oldu, atmakta istemiyorum diyorsunuz demi?

Uzayan ev yoğurtlarınızı süt kesiği ve lor peynire çevirerek değerlendirebilirsiniz. İnternette birçok sitede bu tarz ev peynirlerin nasıl yapıldığını tarif eden site olduğu için ben tarif yazmıyorum.

Yoğurt Neden Süner

Ev yapımı yoğurdu uzama nedenlerine geçmeden önce yoğurdun sünmesi ne demek sorusuna değinmek isterim. Sünme (yoğurdun uzaması) diye tabir ettiğimiz olay yoğurdu oluşturan bakterilerin mayalanmayı tam gerçekleştirememesinden olur. Bu durumda yoğurt sümüksümü ve cıvık bir yapıda kalması yoğurdun sünmesi demektir..

Evde yapılan doğal yoğurdun sünmesinin bir değil birkaç nedeni vardır. Bu nedenleri şu şekil de sıralayabiliriz;

 1. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki yoğurt mayalamak için kullanacağınız bir kaşık yoğurdun hazır değil doğal evde mayalanmış yoğurt olması gerekir. Yani hazır yoğurt kullanılarak mayalanan ev yoğurdunun sünmesi mümkün olasılıktır ve sizi yoğurttan çok fazla tiksindirebilir. Özellikle çocuklar bir daha ev yoğurdunu yemezler bile bu neden ile evde doğal yoğurt mayalarken kullanılacak olan yoğurdun hazır yoğurt olmamasına özen gösterilmelidir.
 2. Aynı zaman da kullanılan yoğurda dikkat edileceği kadar kullanılan süte de dikkat edilmelidir. Kesinlikle inek sütü kullanılmalıdır. Hazır pastörize edilmiş süt ile zaten kesinlikle yoğurt mayalanmaz. Ancak inek sütü kullanmak da yoğurdun sünmemesine engel olacak diye bir durum söz konusu olamaz. Eğer ki kullandığınız inek sütü gebe bir inekten sağılmış ise yapmış olduğunuz ev yoğurdu çok yüksek olasılık ile sünecektir. Yani yoğurt mayalayacağınız sütün gebe bir inekten sağılmamış olduğuna dikkat edilmelidir.
 3. Tabi ki bir de mayalanacak olan sütün çok sıcak olmaması durumu mayalanan yoğurdun sünme sebeplerindendir. Kesinlikle yoğurt mayalamak için kaynattığınız sütün çok aşırı derece de kaynak olması gerekir. Aksi takdir de mayaladığınız yoğurt süner sütünüz de çöpe gitmiş olur. Ev de yoğurt mayalar iken bu küçük gözüken ancak en önemlilerinden biri olan ayrıntıya dikkat çok dikkat edilmelidir.
 4. Ayrıca son olarak antibiyotik verilen bazı inekler bulunmaktadır. Bu ineklerin sütünden de yoğurt mayaladığınız zaman mayalamış olduğunuz yoğurt süner. Bahsettiğimiz sebeplerden en çok dikkat etmeniz gereken aldığınız inek sütünün gebe olmayan bir inekten sağılmış olması ve antibiyotik kullanmayan bir inekten sağılmış olması durumudur. Bu iki sebep kesinlikle mayaladığınız yoğurdun sünmesine sebep olur. Bu iki sebebe dikkat edildiği takdir de ev de doğal, sağlıklı, taze ve en önemlisi sünmeyen bir yoğurt mayalamak mümkündür.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Yoğurttan beter uzatmissin . Pis Gazetelerin haber vermesi gibi. Yogurt niye Süner? Bla bla bla sünen yoğurt neden süner? Bla bla bla. Gelelim yoğurt niçin süner..

 2. İsim dedi ki:

  Pastırize sütten yoğurt yapılır.

 3. MURAT EREN dedi ki:

  Umarım yazar bukadar eleştirileri dikkate alır
  Gerçekten sorudaki yoğurdun sünmesi qibi sündürmüşsünüz cevabı insanlar okumaktan sıkılmış??????

 4. ışık dedi ki:

  Açığı yazının hepsini okumadım, aynı internet haber siteleri gibi olmuş çünkü, sorunuzun yanıtı hep sondadır mantığı. Ama sünmesinin sebebi doğru. Tam anlamayanlara;Pastorize süt, hazır yoğurt mayası, antibiyotik verilmiş inek, sütün sıcaklık ayarı.
  Bunlar sebepleri ?

 5. Büşra dedi ki:

  Ya ne kadar vakit israfısınız google ‘a yazdım malesef sizinki çıktı ve 2 satır için bana dünya gereksiz kalabalık okuttunuz

 6. Herbalife dedi ki:

  Yoğurt tek sebepten Suner hazır yoğurtla maya yaparsanız. Fabrikasyon yogurtlarin mayalari farklıdır aynı İsrail’in tohumları gibi bunun çaresi üç beş kere maya yaparsan düzelir ama düzenlene kadar hep uzar uzaması yemeye mani degildir.

 7. Tülay dedi ki:

  Bu ne herkes yazim ustasi olmus… gayet guzel olmus .. inegin durumundan dolayi suner diyor bunda anlasilmiyacak ne var bence cozum ariyorsaniz dikkatli okuyun

 8. Ahmet dedi ki:

  Kesinlikle Yanlış Bilgiilerle Dolu Yoğurdun Uzaması Sıcaklık İle Alakalı Bir Durumdur Bir Çiftlik Sahibi Olarak Söylüyorum Bütün İnekler Sağılırken Zaten Genelde Gebe Olur Gebe Olmayan İnek Sütü Türkiye’de Çok Ama Çok Zor Bulunur
  İkincisi Antibiyotik Karışmış Sütün Yoğurt Olması Bilimsel Olarak Ümkansızdır Antibiyotikli Süt Yoğurt Olmaz Tutmaz Bence Silin Yazınızı İnsanları Yanlış Yönlendiriyorsunuz !

 9. MehtapBayram dedi ki:

  Bence güzel bir yazı olmuş. Evet uzun ama emek vermiş yazmışsınız. Teşekkür ederim bilgilendirme için…

 10. Senin yazı kadar uzatamadık küfrü yetin gayri dedi ki:

  Senin yazacağın yazanında seninde evini barkını tahtasını silgisini kuzenini kumasını sevenini sayanını bebeğini gömecini dedesini yedi ceddini doğurtan ebesini beynini makmunu bahçesini zakmunu tuttuğu silgisini ciğerini veremini böbreğinin taşını omzundaki başını gözündeki yaşını anlındaki gaşını sevdiceklerin hepsini tek tek gondiklesinler mk cocuğu.

 11. Canan dedi ki:

  Yazı sümüksü bir hal almış

 12. Hayrullah dedi ki:

  Bencede çok uzatmış kısa ve öz olsa daha isabetli olurdu.

 13. Mert Ali dedi ki:

  Hem yanlışlarla dolu bir yazı yazacaksın hem de eleştiriye açık olmayacaksın.
  Birileri yanlışları dile getirmezse nasıl düzelecek.
  Eleştirilmek rahatsız ediyorsa, eleştirilmeyecek yazılar yazmak gerek. İyi günler.

 14. Öznur dedi ki:

  Emeğinize sağlık harika bir anlatım..
  Olası tüm hataları yazmanız, eğitici olmuş.. Tebirik ederim..
  Yoğurt mayalamayı beceremeyip çözüm arayanlar çözümü buluncada kendi kusurlarını unutup yok yazım hatası yok imla hatası yok yazı uzun die nankörlük edenlerin yorumlarını okudukça utandım….
  Allah ıslah etsin diycem ama görüyorum ki durumları ümitsiz..
  Ayıplıyorum..

 15. Nur dedi ki:

  Yazı tıpkı yoğurdum gibi sündü, uzadı!

 16. a dedi ki:

  ben sorumun yanitini bulamadim. çok sicak olacak mi olmayaca mi o bile bulanik. Kaç derece olacak bu sut? once mutlaka kaynatmak mi gerekiyor? benim oyle seceresini bildigim inegin ve sahibini tanidigim çiftlikten sut alma sansim yok marketten bio (organik) sut aliyorum maya olacak yogurt ta ayni sekilde. yogurt makinesi kullaniyorum annem battaniyeye sarar sobanin arkasina koyardi burada o da yok! termometrem var yogurt makinem var ve bunun kapasitesi 1 litre oyle ordu doyaracakmis gibi 3-4 kg yapamam. dogru duzgun yanit verin lutfen, yoksa kendi kendinize eglencenize devam edin!

 17. Çiğdem dedi ki:

  Içim gıcık oldu okurken bi sadete gelemişsiniz gereksiz laf kalabalığı

  1. sedat dedi ki:

   Amma uzatmis ve tamami eksik bilgi. Kaynar sutten maya yap diyor. 3 milyonluk sehirde nerden inek bulalim, birde hamile olmayacak. Saka gibi.

 18. sibel dedi ki:

  yaw iyiki bir sordum niye yoğurdum suner taa gebe ineğe kadar hayat romanı yazmis masallah oku oku bitmedi kısa ve öz yazılsaydı anlardım hepsini okudum hiçbirşey anlamadim pesss

 19. Fatma dedi ki:

  Çok uzundu ve ben ne aradığımı unuttum yazının ortasında. Yazım yanlışları yoğurdumun sünmesinden daha çok battı gözüme. Bence enerjinizi yazmak yerine farklı becerilerinizde tüketin ? yine de emeğinize sağlık ?

  1. vüsü çalışkan dedi ki:

   Aynen

 20. merve dedi ki:

  Selam cok guzrl bi yazi olmus tesekkur ederim faydalandim. Yalniz affiniza siginarak brlirtmek isterim ki konuyu uzatmadsn yazilsa daha cok faydalanilabilir.

 21. Lutfiye Korkmaz dedi ki:

  Amma uzun anlatmış atlayan atlayan sadete gelemedim çokta işime yaramadı zaten süt çok sicakken mayalarsaniz sulanır soğuk ise de tutmaz.parmaginizi mayalama ağımız süte değdirin 10 a kadar sayın parmağınız yanmayacak derecedeyken mayalayin

 22. Mediha dedi ki:

  Yoğurtun çok sıcak mayalanması gerektiği yazıyor,çok büyük bir hata yeni öğrenenler için yanlış yönlendirme ve kilolarca sütün çöpe atılması demek

 23. Naz Kaya dedi ki:

  Her -de ve -da ayrı yazılmaz. Bunun çok çabuk öğreneceğimiz basit bir kuralı vardır. Bu yazıyı bize hazırlayan arkadaşın bu basit kuralı öğrenmesi insanların onun paylaşımlarını daha ciddiye almalarını sağlayacaktır. Çünkü eğitimli olmanın göstergelerinden birisi de bu imla kurallarına uygun paylaşımlardır.

  1. Selin dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum. Yazım hatalarının verdiği rahatsızlıktan dolayı yarıda kestim okumayı.

   1. Tunç dedi ki:

    Üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olmuş sizinki.

    1. Filiz dedi ki:

     İyi olmuş. Bütün böyle bağcıları dövesim var zaten.

  2. Meral dedi ki:

   Benim de dikkatimi çekti, -de, -da ekleri bu yazıda kullanıldığı durumlarda ayrı yazılmaz. Ancak “ben de yoğurt yaparım” gibi cümlelerde -de, -da ekleri ayrı yazılır. Birbirimizin hatalarını düzeltmek çok iyi oluyor.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder