Yoğurt Neden Süner?

Yoğurt neden süner? Yoğurdun sünmemesi için mayalanmasından tutun sütün kalitesi ve sıcaklığı gibi birçok etken, yoğurtta sünme nedenleri arasındadır. Yoğurt neden sakız gibi uzar, yoğurt neden sümüksü olur, mayalanan yoğurt neden uzar veya ev yoğurdu neden uzar diyorsan mutlaka dikkat etmeniz gereken sebepleri konunun devamında paylaştık.

Ayrıca bazen yoğurt sulu olur. Bunun sebebini araştırdığımız yoğurt neden sulu olur yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Bayanlar eskiden köy yaşam şartları dolayısı ile yiyeceklerinin birçoğunu ev de kendileri yapmaktaydı. Ekmek, yoğurt, salça, reçel gibi ve bu tarz birçok yiyeceği hazırlar en doğal hali ile yerlerdi. Tabi ki bu saye de hastalıklar da mümkün olduğunca az seviye de olurdu. Çünkü unutmamalıyız ki doğal yiyecekler ile beslenmek her zaman insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günümüz de de sağlığına dikkat eden birçok bayan bu tarz yiyecekleri dışarıdan hazır katkı maddeli olarak satın almak yerine ev de en doğal hali ile kendileri hazırlamayı ve daha sağlıklı beslenmeyi tercih ediyor.

Ancak bu yiyecekleri ev de doğal olarak hazırlamak söylendiği kadar kolay değil. Biraz el becerisi, yemek bilgisi, mutfak yeteneği ve istek gerek. Örneğin ev de doğal yoğurt yapmayı baz alırsak, ev de doğal yoğurt yapmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Yoğurdu mayalamak bilgi ve beceri ister bazen yoğurdun mayası tutmaz, bazen yoğurt süner ya da bazen hazırladığınız yoğurt ekşir bu ve bunlar gibi bazı problemlerden dolayı ev de doğal yoğurt yapılamayabilir.

Peki, evde doğal bir yoğurt nasıl mayalanır? Evde doğal yoğurt mayalamak istiyor iseniz bu yoğurt mayalama tarifini kesinlikle denemelisiniz. Öncelikle doğal inek sütünü iyice kaynatmalısınız. Ardından kaynayan sütü derin bir cam kavanoza dökmelisiniz. Cam da mayalanacak olan yoğurt diğerlerine göre hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olur. Ardından hafif ılınmasını bekleyelim. Hafif ılınan süte bir kaşık doğal yoğurt ilave ederek cam kavanozun ağzı sıkıca hava almayacak bir şekil de kapatılmalıdır.

Sütün fazlalığına göre mayalamak için koyduğunuz yoğurdu arttırabilirsiniz. Bir kaşık yoğurt 3-4 kilogram süte kullanılabilir. Ardından kapağını sıkıca kapadığınız kavanozları fırının içerisine koyup sabaha kadar hiç açmadan bekletmelisiniz. Koyduğunuz fırın sıcak olmamalı ya da herhangi bir dereceye yükseltilmemeli buradaki amaç kapalı ve karanlık bir yer de yoğurdun mayalanmasıdır.

Ertesi gün doğal ev yoğurdunuzu afiyet ile yiyebilirsiniz. Ancak bazen bazı durumlardan dolayı ev de hazırlamış olduğunuz doğal yoğurt süner ve ev de hazırlanan doğal yoğurtta genellikle yoğurdun sünmesi problemini bayanlar sık sık yaşarlar.

Ayrıca Yoğurt Nasıl Mayalanır ve Yoğurt Ne Kadar Sürede Mayalanır yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Peki, ev de doğal olarak hazırlanan yoğurt neden süner?

Sünen yoğurt zararlı mı yenir mi?

Sünen yoğurdun zararlı olup olmadığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. Ancak yıllardır kendimde uzayan yoğurdu süt kesiği veya lor peynir yaparak tüketiyorum.

Birde antibiyotikli sütten yapılan bir yoğurt çok zararlı olabilir bunu da belirteyim. Sütünüzün kalitesinden eminseniz yazının devamını okuyun. Aksi taktirde sütten şüpheniz var ise hemen çöpe atmanızda fayda var. (Sütümü yıllardır aynı çiftlikten alıyorum %100 güvenilir süt benimki)

Bu arada sünen yoğurt hakkında kimler ne tarz sorular sormuş diye araştırdığımda çok ilginç aramalar yapıldığını gördüm.

”Salyalanan yoğurt yenir mi, sünen yoğurt yenir mi, uzayan yoğurt yenir mi” gibi soruları görünce mutlaka sizleri de uyarmak istedim. Evet yenir hem de çok sağlıklı ev yapımı peynir olarak.

Uzayan sünen yoğurdunuzu atıp ziyan etmeyin!

Yukarıda bahsettiğim gibi hamarat hanımlar bilirler ki aile bütçesine yardımcı olmak için hiçbir şeyin ziyan edileceğinden.

Eee şimdi yoğurt neden sümük gibi oldu, atmakta istemiyorum diyorsunuz demi?

Uzayan ev yoğurtlarınızı süt kesiği ve lor peynire çevirerek değerlendirebilirsiniz. İnternette birçok sitede bu tarz ev peynirlerin nasıl yapıldığını tarif eden site olduğu için ben tarif yazmıyorum.Yoğurt Neden Süner – Ev Yapımı Yoğurt Neden Uzar sünen yoğurt yenir mi, uzayan yoğurt zararlı mı

Yoğurt Neden Süner

Ev yapımı yoğurdu uzama nedenlerine geçmeden önce yoğurdun sünmesi ne demek sorusuna değinmek isterim. Sünme (yoğurdun uzaması) diye tabir ettiğimiz olay yoğurdu oluşturan bakterilerin mayalanmayı tam gerçekleştirememesinden olur. Bu durumda yoğurt sümüksümü ve cıvık bir yapıda kalması yoğurdun sünmesi demektir..

Evde yapılan doğal yoğurdun sünmesinin bir değil birkaç nedeni vardır. Bu nedenleri şu şekil de sıralayabiliriz;

  1. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki yoğurt mayalamak için kullanacağınız bir kaşık yoğurdun hazır değil doğal evde mayalanmış yoğurt olması gerekir. Yani hazır yoğurt kullanılarak mayalanan ev yoğurdunun sünmesi mümkün olasılıktır ve sizi yoğurttan çok fazla tiksindirebilir. Özellikle çocuklar bir daha ev yoğurdunu yemezler bile bu neden ile evde doğal yoğurt mayalarken kullanılacak olan yoğurdun hazır yoğurt olmamasına özen gösterilmelidir.
  2. Aynı zaman da kullanılan yoğurda dikkat edileceği kadar kullanılan süte de dikkat edilmelidir. Kesinlikle inek sütü kullanılmalıdır. Hazır pastörize edilmiş süt ile zaten kesinlikle yoğurt mayalanmaz. Ancak inek sütü kullanmak da yoğurdun sünmemesine engel olacak diye bir durum söz konusu olamaz. Eğer ki kullandığınız inek sütü gebe bir inekten sağılmış ise yapmış olduğunuz ev yoğurdu çok yüksek olasılık ile sünecektir. Yani yoğurt mayalayacağınız sütün gebe bir inekten sağılmamış olduğuna dikkat edilmelidir.
  3. Tabi ki bir de mayalanacak olan sütün çok sıcak olmaması durumu mayalanan yoğurdun sünme sebeplerindendir. Kesinlikle yoğurt mayalamak için kaynattığınız sütün çok aşırı derece de kaynak olması gerekir. Aksi takdir de mayaladığınız yoğurt süner sütünüz de çöpe gitmiş olur. Ev de yoğurt mayalar iken bu küçük gözüken ancak en önemlilerinden biri olan ayrıntıya dikkat çok dikkat edilmelidir.
  4. Ayrıca son olarak antibiyotik verilen bazı inekler bulunmaktadır. Bu ineklerin sütünden de yoğurt mayaladığınız zaman mayalamış olduğunuz yoğurt süner. Bahsettiğimiz sebeplerden en çok dikkat etmeniz gereken aldığınız inek sütünün gebe olmayan bir inekten sağılmış olması ve antibiyotik kullanmayan bir inekten sağılmış olması durumudur. Bu iki sebep kesinlikle mayaladığınız yoğurdun sünmesine sebep olur. Bu iki sebebe dikkat edildiği takdir de ev de doğal, sağlıklı, taze ve en önemlisi sünmeyen bir yoğurt mayalamak mümkündür.

18 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.