İPUÇLARIM

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Et Pişirmek

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Et Pişirmek

Bildiğiniz üzere yahnide küçük soğanlar kullanılır ise bu yahni çok ama çok lezzetli olur ancak bu minik soğanları soymak da başlı başına bir derttir.

Fakat bu işi kolay kılmanın bir yolu vardır. Yapmanız gereken tek şey bu soğanları biraz sıvı yağ ile ovmak ve sonra da bu soğanları güneşte 5-6 dakika bekletmektir.

Et Pişirme İpuçları

Et pişirmek aslında hiç de o kadar kolay bir işlem değildir. Çünkü yemekteki lezzet ve vitaminlerin ölmemesi pişirmenin inceliklerine bağlıdır.

Bu açıdan et yemekleri mutlak suretle yavaş bir şekilde pişirilmelidir. Et yemeklerini pişirdiğimiz zaman etin içi de dışı da aynı oranda pişirilmelidir.

Ancak bazı kişiler bu kurala dikkat etmezler ve içinin de dışı kadar piştiğini sanırlar ve et kesildiği zaman da bu durumun aynı olmadığını görürler.

Et pişireceğiniz zaman isterseniz benmari yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu sayede etin olduğu tencere ateş ile direk temas etmez. Ancak bu yöntemde dikkat etmeniz gereken husus diğer tencerenin içerisine koyduğunuz suyun yemek olan tencerenin yarısına kadar olmasıdır.

Bildiğiniz üzere et, tavuğa oranla çok daha uzun bir sürede pişmektedir. Et fırında pişirileceği zaman ise fırın mutlaka 180 dereceye ayarlanmalı ve bu sayede yemek takibinde emin olunmalıdır.

Eğer yemek pişirirken et suyu kullanacaksanız o zaman et suyunu aynı gün içerisinde tüketmeye dikkat edin. Çünkü et suyu yeniden ve yeniden kaynatılır ise ilk defada ki lezzetini kaybedecektir.

Izgara olarak hazırladığınız etleri servis yaparken mutlaka bu ızgara etlerinin üzerine bir dilim kadar margarin ya da tereyağı sürün. Bu sayede ızgara eti hem biraz yumuşayacak hem de lezzetine lezzet katılacaktır.

Eğer küçük balık, et veya sebze soteleyecekseniz tencere kapağı kapamayın. Büyük parçalar olarak pişirecekseniz yemek asıl rengini aldıktan sonra tencerenin kapağını kapayın.

Et kavuracağınız zaman tencerenin etrafında birikmeye hazır olan ve yapışkan yağlara çok dikkat edin. Genelde hanımlar bu yağları hemen atarlar ancak bu yağlar sandığınızdan çok daha lezzetlidir ve bu yüzden de bu yağlar başka bir tencere başka bir yemeğe lezzet verebilir.

Et yemeği hazırlarken yemeğin içerisine 5 ya da 6 tane kadar karanfil atarsanız bu sayede hem etin ağır kokusunu alır hem de eti çok daha uzun bir süre boyunca taze tutabilirsiniz.

Fırında et pişireceğiniz zaman fırını mutlaka ısıtın. Izgarayı yağlayın ve etleri koyun ve 4 ya da 5 dakika sonra ısıyı biraz düşürün. Bu sayede fırındaki etler sertleşmez ve kolayca servis edilebilir halde kalırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.