İPUÇLARIM

Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Yöntemi

Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Yöntemi

Besinleri kendi suyunda pişirme yöntemi, yemeklerin hiçbir ekstra su ilave edilmeksizin kendi suyunda pişirilmesi ile uygulanan bir yemek pişirme yöntemidir. Fakat bu pişirme yönteminde kullanılacak olan araçlar buhar kaybını önleyebilen araçlar olmalıdır.

Bu araçlar yemeklerin fırında veya ocakta pişirilmelerine göre kullanılacak olan değişik araçlardır. Fırında kendi suyunda yemeği pişirmek için kalın kenarlara sahip olan tepsiler kullanılmalıdır. Bu tepsilerin üzerinde yemeği kendi suyunda pişirmek için tepsinin üzerine kalın bir kapak veya temiz bir alüminyum folyo sıkıca sarılmalıdır.

Bunun dışında çelik kulplu veya yayvan tencereler kullanılabilir. Pişirmek istenen yemek eğer ocak üzerinde pişirecekse yemeğin çokluğuna ya da ağzını göre farklı boyutta tencere kullanarak pişirilmelidir. Gereğinden büyük veya küçük tencereler yerine yemeğin boyutuna uygun olan tencereler kullanılmalıdır.

Kendi suyunda pişirme yönteminde kesinlikle ete ekstra bir su eklenmez. Etin kendi suyu ve ayrıca yemeğe eklenen sebzelerin suyu yemeği pişirmek için yeterlidir. Kendi suyunda pişirme yöntemi genellikle kuzu eti veya güveç yemeklerinde kullanılan bir yöntemdir.

Ispanak, biber, taze soğan, mantar, arpacık soğan, fasulye, brokoli, kabak, rezene, marul gibi sebzeler yapılacak yemeğe uygun bir şekilde temizlenip hazırlandıktan sonra üzerlerine biraz yağ çok az tuz biber ve varsa domates ilave edilerek hafif bir ateşte eğer fırında pişirmek istiyorsa fırında 120 veya 140 derecede ağzı kapalı bir şekil pişirilmelidir. Yemeğin suyu çektirdikten sonra yemek servisi sunulabilir.

Kendi suyunda pişirme yöntemi ile hazırlanan sebzeler ızgarada pişirilmiş olan balık veya tavuk ya da et ile birlikte servis yapılabilir. Ayrıca isterseniz zeytinyağlı olan sebze yemeklerini de kendi suyunda pişirme yöntemi ile hazırlayabilirsiniz.

Yemekleri kendi suyunda pişirme yönteminde dikkat etmeniz gereken hususların arasında en başta yemeğe ekstra su eklememek vardır. Bunun dışında pişirilecek olan yiyecekler mutlak suretle üzerleri tamamen kapalı bir şekilde pişirilmelidir. Pişirme ısısı her zaman için kısık ateşte eğer fırında pişiriliyor ise düşük ısıda olmalıdır. Ayrıca kendi suyunda pişirme yönteminde pişirme işlemini kolaylaştırmak için biraz yağ veya domateste yemeğin içine ilave edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.