İPUÇLARIM

Boza Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Boza Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Boza nasıl saklanır demeden önce isterseniz gelin boza nasıl hazırlanır onu bir öğrenelim.
Boza hazırlamak için 3 bardak bulgura, 2 kahve fincanı kadar pirince, 3 bardak tozşekere ve 1 bardak kadar eski boza ya da kibrit kutusu kadar maya ve genişçe bir kapa ihtiyaç vardır.

İlk önce bulgur akşamdan bol su ile ıslatılmalıdır. Ertesi gün bulgur ile pirinç iyice ezilinceye dek pişirilir ve çırpıldıktan sonra ince bir süzgeçten geçirilir. Hazırlanan bu karışım hafif bir ateşe konur ve içine şeker ilave edilerek eriyinceye dek karıştırılır. Sonrasında ateşten alınır ve bir yerde ılıması için bekletilir. Ilıma esnasında da arada bir karıştırılmalıdır.

Boza ılıdıktan sonra içerisine eski boza veya ılık su ile iyice ezilmiş olan maya ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra ağzı kapatılır ve 20 ile 25 derecelik bir yerde, arada sırada karıştırılıp 2 ila 3 gün kadar bekletilir. İçerisinde kabarcıklar görülür ise boza tutturulmuş demektir. Daha sonrasında ise boza serin bir yere alınır ve bir süre daha bekletilir. Boza soğuk servis yapılmalıdır. İstenir ise bozanın üzerine sarı leblebi veya tarçın ilave edilebilir.

Boza Nasıl Saklanır?
Boza, her zaman için serin bir yerde ve en az 15 gün boyunca saklanabilir, boza saklama da tercih edilen derece +4° derece ve buzdolabında saklanmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.