İPUÇLARIM

Kürk Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır, Kürklü Giysi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kürk Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır, Kürklü Giysi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kürklü giysilerinizin yada direk kürklerinizin yazın kaldırılmadan önce bir kere de olsa kuru temizlemeye gitmesi iyi olur. İçecekler, yiyecekler ve kozmetik ürünlerin sebep olduğu lekeler kürklere zarar veren güveler için çok caziptir.

Eğer evdeki şartlarınız kürklerinizi muhafaza etmeye yetmiyor ise o zaman kuru temizleyiciler sizin için kürklerinizi temizler ve kürklerinizi kışa kadar korurlar. Fakat bildiğiniz üzere bir kürkü koruyup saklamak her zaman ekonomik değildir.

Bu yüzden en uygun yöntem kürkünüzü evde muhafaza edip, kürkünüzün her an elinizin altında olmasına imkân vermenizdir. Bazı önemli talimatlara uyarak kürklerinizi evde ve elinizin altında muhafaza edip koruyabilirsiniz.

Matlaşmış Kürkler

Matlaşmış olan bir kürk hassas bir kürktür ve her zaman için profesyonel bakım ister. Fakat hala parlaklığını koruyan lekeli bir kürkü evinizde temizleyebilirsiniz. Koyu renkli lekeli kürklerinizin lekeli kısımları üzerine kuru temizleme sıvısı döküp lekeli kısmı temizleyebilirsiniz.

kurk temizlemeAçık renkli kürkü temizlemek için ise yenilebilir fırında ısıtılan kepek ile lekeli kısmı silmeniz yeterlidir. Bu temizleme işlemini yaparken her zaman için eski bir çarşafın üzerinde çalışın. Kürkünüzü rulo yapın ve silkelemeden önce kürkünüzü 3 gün kadar bekletin, daha sonra temiz bir elbise fırçası yardımı ile kürkünüzü yavaş yavaş fırçalayın.

Kuru temizleme sıvısı yardımı ile astarı ve özellikle ter ve kozmetikten etkilenmiş yakayı sünger ile silin. Kürkünüzü temizlerken aşırı temizleyici kullanmamaya gayret edin. Unutmayın sıvı kürkün arkasına geçmemelidir.

Kürkünüzü saklamak için ise çamaşır suyu kullanılmamış bir patiskadan yapılmış kılıfın içerisinde askı ile saklayın. Saklama kılıfının kürk olan giysiden daha uzun olması gerekmektedir.

Böylece paradiklorbenzen kristalleri kürk ile temas etmeyecek şekilde kılıfın dibine yerleştirilebilir. Bu kristaller güveyi engellemek için mükemmeldir ama kürk ile uzun süre boyunca temas ederler ise renk kaybına neden olmaktadırlar. Bu yüzden bu kristallerden 1 yemek kaşığı kadar kullanın daha fazla değil. Son olarak da kılıfı askının kancalarına sıkı bir şekilde bağlayın.

Unutmayın!
• 6 haftada bir kürkünüzde güve kontrolü yapın.
• Kürkünüzü iyice silkeleyin ve güneşte değil gölgede havalandırın.
• Daha sonra kılıfa eskilerinin yerine yeni kristaller ilave edin.
• En son olarak sıkıca bağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.