İPUÇLARIM

Zeytin Lekesi Nasıl Çıkar?

Zeytin Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatımızın kargaşası içinde kıyafetlerimizde oluşan küçük lekelere basit çözümler aramamız gerekiyor ister istemez. Hem kısa zamanda hem de ucuz olması gereken bu yöntemlere sizin için birkaç örnek verebilirim. Her ne kadar zeytin lekesi daha çok karşımıza zeytin yağı lekesi olarak çıksa da bahsedeceğim yöntemler sadece zeytin ve zeytin yağı lekeleri için değil diğer birçok lekenin temizlenmesinde de etkili yöntemler olacak.

Zeytin lekesinden kurtulmak istiyorsanız öncelikle kuru bir bez ya da kağıt havlu ile lekeli bölge üzerine bastırın. Ovalamayın çünkü ovaladığınızda leke kumaşınıza daha çok işleyecektir.

Lekeli bölgenin üzerine karbonat ya da mısır nişastası sürün ve ovalayın. Yarım saat beklemeye aldıktan sonra lekeli bölgeyi durulayın. Lekeyi göremeyinceye kadar durulamaya devam edin ve lekenin çıktığından emin olduğunuzda kurumaya bırakın.

Yağ çözücü bulaşık deterjanları da bu gibi lekelerin temizlenmesinde etkili çözümler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bulaşık deterjanı ile yıkamış olduğunuz bir bez ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Diğer yöntem ise elbette çamaşır makinenizi kullanmaktır. Kıyafetinizin kaldırabileceği en yüksek sıcaklık değerine ayarlanmış makinenize bir miktar yağ çözücü deterjan ekleyin ve yıkayın. Çamaşırınız makineden çıktıktan sonra kurutun. Önemli olan bir nokta ise makineden çıkan kıyafetinizi kurutma makinesine atmamanızdır. Kurutma makinesine atmış olduğunuz çamaşırınızdan lekeyi tam olarak temizleyememişseniz, makine ile kurutma işlemi sonucu leke kumaşınıza daha derin işleyebilir.

Ve tabi ki en basit yöntemimiz var sırada: Limon suyu. Lekeli bölgeye limon suyu dökerek, o bölgeyi kumaşınıza zarar vermeyecek şekilde güzelce çitileyin ve durulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.