Meşrubat Ve Meyve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Meşrubat Ve Meyve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Meşrubat lekelerini elinizden geldiğince çok emdirmeye çalışın. Daha sonra lekeli kısmı boraks eklediğiniz sıcak su ile iyice siliniz. Her bardak su başına yani her 250 mili litre suya bir çay kaşığı kadar boraks ilave edin. Lekeli kısmı bu karışım ile çok fazla ıslatmayın.

Meyve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Meyve lekeleri mutlaka eşyalar yıkamaya alınmadan önce çıkartılmış olmalıdır. Çünkü sıcak su ile temas ve lekenin kumaş üzerinde uzun bir süre kalması demek lekenin kumaşa iyice yerleşmesi demektir. Bu da lekenin kumaş üzerinden çıkartılmasını imkânsız bir hale getirmektedir. Bu yüzden meyve lekelerini fark ettiğiniz anda lekeli bölgeyi sodalı su ile silin ya da spreyleyin.

Leke henüz ıslakken durulama işlemi uygulayın. Deterjan ile lekeli kısmı iyice ovun ve iki başparmağınız yardımı ile lekeli kısmı silin. Daha sonra kumaşın türüne bağlı olarak dayanabileceği derecede ki sıcak tazyikli su ile durulayın. Eşyayı sıcak olan suyun kumaşın üzerinden akabileceği şekilde tutmaya çalışın.

Eğe leke halen görünür bir halde ise ılık su ve boraks karışımlı macun ile lekeli kumaşı kaplayın. Macun lekenin üzerinde kurusun ve sonrasında macunu lekenin üzerinden fırçalayın. Eğer gerekli görürseniz yeniden aynı işlemleri uygulayın.

Taze Meyve Lekesi Nasıl Çıkar?
Yıkanabilir olan tüm kıyafetlerdeki taze meyve lekelerini hemen soğuk su ile silin. Daha sonra temiz bir leğenin yarısını kaynar su ile doldurun ve bir yemek kaşığı kadar amonyağı kaynar suyun içerisine ekleyin.

Lekeli olan kısmı leğenin tam üzerine getirin ve kaynar amonyaklı sudan çıkan buharın lekenin içine işlemesini sağlayacak kadar lekeli kısmı buharın üzerinde tutun. Fakat bu sırada kumaşın amonyaklı kaynar su ile temas etmesini engelleyin.

Mutlaka peroksidin etkisini kıyafetin görülmeyen bir yerinde test edin. Eğer kumaştaki boya etkilenmiyor ise halen buhar varken lekenin hemen üzerine birkaç damla kadar peroksidi sulandırarak damlatın. Leke çıkana dek sulandırılmış peroksit ile lekeli kısmı nemlendirmeye devam edin.

Eğer taze olan meyve lekelerine hemen müdahale ederseniz kumaş yıkandığında lekelerde hemen çıkacaktır. Bilhassa narenciye, muz ve şeftali meyvelerinin lekelerini leke hala tazeyken silmek çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder