İPUÇLARIM

Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi sık karşılaşılan bir leke türüdür. Kalemini cebine koyma alışkanlığı olan insanlarda bu sorun daha sık görülür. Mürekkepli kalem kullanma alışkanlığı olan insanlarda da kullanım esnasında bazen pantolonlara leke bulaştığı görülür. Peki, bu lekeyi çıkarabilmek adına neler yapılması gerekir buna bakalım:

Pantolondaki mürekkep lekesini nasıl temizlenir?

Mürekkep oldukça zorlu bir lekedir. Mürekkep lekesini çıkarabilmek için oldukça dikkatli olmak gerekir. Öncelikle pantolonumuza mürekkep döküldüğü anda asla sıcak su ile müdahale etmememiz gerekir çünkü sıcak su ile leke kumaşta yayılır ve tamamen yerleşir. Bu durumda da lekeyi çıkarmak imkânsız hale gelebilir. Mürekkep lekesi ıslakken müdahale etmek daha olumlu sonuç verir.

Islak olan mürekkep lekesini temiz bir bez yardımıyla olabildiğince çekin ve bu işlemi ovmadan yapın çünkü ovarsanız leke yayılabilir. Sonrasında suya katacağımız ve ağartma özelliği olmayan sıvı deterjan karışımını temiz bir bez yardımıyla yine ovmadan lekenin bulunduğu bölgeye bastırın. Sonrasında ise soğuğa yakın ılık suyla pantolonu yıkayın. Bir diğer yöntem ise pantolonun lekeli bölümü yıkandıktan sonra süt ile yıkamanızdır. Bunu yaptıktan sonra limon tuzu ile lekeli bölgeyi hafifçe ovun ve soğuk su ile yıkayın. Narin kumaştan pantolonlarda ise çok dikkatli olun ve kumaşı ağartmamaya özen gösterin.

Mürekkep gibi inatçı lekelerde tüm bu yöntemlerle sonuç alamazsanız profesyonel ve güvenilir bir kuru temizlemeye başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. . dedi ki:

    bu kadar neden uzun yazıyon bilmiyoz sanki zor bi leke olduğunu kel

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.