Javel Suyu Nasıl Hazırlanır?

Javel Suyu Nasıl Hazırlanır?

Javel suyu, bildiğiniz üzere temizlik için kullanılan bir temizleme ürünüdür. Javel suyu kireç kaymağı ile kristalize çamaşır sodası ve birde suyun bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir. Ancak javel suyunu hazır almak yerinde evde kendi imkânlarınızla da hazırlamanız mümkündür.

Javel Suyu Evde Nasıl Hazırlanır?

Evde kendi javel suyunuzu hazırlamanız için bir kabın içerisine 375 gram kadar kireç kaymağı koyun. Daha sonra bu kireç kaymağını soğuk suyun içerisinde iyice eritin. Bu arada başka bir kaba 258 gram kadar kristal soda koyun ve bu sodayı ½ litre kadar kaynar suda eritin. Bu 2 karışımında iyice eridiğinden emin olun. Sonra bu 2 karışımı plastik ya da emaye temiz bir kabın içine alın. Bir süre hiçbir şekilde ellemeden malzemelerin kabın içinde dinlenmesine izin verin. Sonrasında bu malzemeleri temiz bir tülbent yardımı ile iyice süzün. Daha sonra süzdüğünüz bu javel suyunu sadece renkli olan şişelere alın. Şişelerin ağzının çocuk kilitli olmasına dikkat edin. Sonra bu şişelerin üzerine büyük harflerle zehir yazın.

Hazırladığınız bu şişeleri kesinlikle güneş ışığından uzakta kapalı ve çocuk kilidi olan bir dolapta saklayın.

Eğer javel suyunu hazırlamanın daha hızlı bir yöntemini öğrenmek istiyorsanız o zaman 6 su bardağı kadar sıcak su ile 2 su bardağı kadar da kireç kaymağını ve birde 1 su bardağı kadar sodayı emaye ve temiz bir kabın içine alın. Daha sonra bu malzemeleri iyice karıştırın. Malzemelerin erimesi sağlandıktan sonra malzemeler iyice süzülür. Sonrasında şişelere alınır ve yukarıdaki önlemler alınıp şişeler kaldırılır.

Javel Suyu Ne İçin Kullanılır?

Javel suyu pamuklu ile keten eşya ve kumaşlarda, yatak odası takımlarının tamamen beyazlatılmasında, meyve lekelerinin tamamen temizlenmesinde, taş ile tüm fayansların iyice dezenfekte edilmesinde, beyaz pamuklu ile beyaz keten kumaştaki mürekkep lekelerinin tamamen temizlenmesinde kullanılır.

Unutmayın!

Javel suyu oldukça kuvvetli bir temizleyicidir. Bu yüzden eğer daha önce kullanmadıysanız javel suyunu yukarıdaki eşya ve lekelerin temizliğinde kullanmadan önce mutlaka önceden test edin. Direk olarak javel suyunu kullanmak yerine ilk önce ana temizleme maddesini kullanın ve javel suyunu destek maddesi olarak kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder