İPUÇLARIM

Çay lekesini çıkarmak için ne yapabilirim?

Çay lekesini çıkarmak için ne yapabilirim?

Üzerinize çay mı döküldü ve giysinizde cay lekesi mi oluştu? Bu tür lekeleri hızlı şekilde temizlemek önemlidir. Kuruyan cay lekeleri kumaştan çıkarmak zor ve uğraştırıcıdır. Çay lekelerini pamuk ve limon kolonya yardımı ile çıkarmak mümkündür. Evinizde limon kolonyası yapmak isterseniz buradaki konuya bir göz atabilirsiniz.

Çay lekesi bulaştığı andan itibaren hemen müdahale edilmesi gereken bir lekedir. Eğer bulaştığı zeminde bekletilir, hemen temizlenmez ve kurumaya bırakılır ise leke kuruyarak bulaştığı zemine yerleşecek ve çıkarılması daha zor hale gelecektir.

Çay lekesi oluşması çok kolay bir lekedir. Bunun nedeni çayın özellikle biz Türkler tarafından çok fazla miktarda tüketilmesi ve hatta çayın Türkiye’de sudan sonra en çok tüketilen ikinci sıvı türü olmasıdır.

Çay gün içerisinde kahvaltıda, öğle yemeği için gittiğimiz bir kafede hatta iş yerinde sürekli tükettiğimiz bir sıvı çeşididir. Örneğin öğle arası arkadaşlarınız ile buluşup yemek yemek için bir lokantada buluştunuz. Konu konuyu açtı ve siz tatlı sohbetin de etkisi ile bir yandan çayınızı yudumlarken zamanın nasıl geçip gittiğini fark edemediniz. Birden bir arkadaşınızın uyarısı ile saatinize bir de baktınız ki geç kalmışsınız işte o an o acele ile çayınızı üstünüze döktünüz.  Bu olay başınıza evinizde televizyon izlerken ya da kahvaltı ederken de gelebilir çünkü çay az önce de belirttiğimiz gibi çok kullanılan bir üründür. Fakat korkmanıza gerek yok bunun da bir çözümü var.

Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kumaşların üzerindeki Çay lekesi olmuş bölgeyi KESINLIKLE çitilemeyin. Leke olan bölgenin altına bir parça pamuk koyun. Üzerine limon kolonyası dökün ve ardandan ılık su ile durulayınız.

Çay lekesini temizlerken mutlaka temiz bir bez ve beyaz kağıt havlu kullanın ki desen ve renkler akmasın. Temizleme esnasında az lekeli kısımlardan başlayarak daha sonrasında çok lekeli kısımlara doğru silme eylemini gerçekleştirin bu sayede lekenin büyümesini engellemiş olursunuz.

Başka bir yöntem ise vakit kaybetmeden lekeli bölgeyi sıcak su ile yıkamak olacaktır. Yukarıda belirttiğim gibi kesinlikle lekeli bölgeyi çitilemeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. wms.karrapport dedi ki:

    ya bardaktaki çay sarılığını ney çıkartır. çamaşır suyu demişler olmuyo.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.